Įprastai gripo sezonas Lietuvoje baigiasi gegužės mėnesį, tačiau tai nereiškia, kad šiltuoju metu galite neužsikrėsti. COVID-19 virusui šiluma įtakos turi dar mažiau, tad budriems reikėtų būti visuomet. „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas atkreipia dėmesį, kad šių ligų simptomai gali signalizuoti ir apie kitą sunkią užkrečiamą ligą – erkinį encefalitą.

Lauke būti budriems

Erkės atgyja iš žiemos miego, kai aplinkos temperatūra pakyla iki 4–5o C šilumos. Šiuo metu būnant gamtoje reikėtų būti ypač budriems. „Jei erkė įsisiurbė, būtina nedelsiant atsargiu judesiu ją ištraukti, o įsiurbimo vietą dezinfekuoti“, – pataria vaistininkas R. Blynas.

Miške ar parke išlieka didesnė tikimybė, kad erkė įsisiurbs, tad pirmiausia reikėtų pasirūpinti tinkama apranga: ilgos rankovės, rankogaliai apspaudę riešus, ilgos, neplačios kelnės, ilgesnės kojinės, galvos apdangalas. Geriau rinktis šviesius rūbus, kad ant jų būtų galima lengviau ir greičiau pastebėti erkę. Taip pat nepamirškite repelentų, kurie gali padėti apsisaugoti nuo erkių.

Nors erkės mėgsta aukų tykoti aukštoje žolėje, drėgnose, krūmokšniais apaugusiose, pavėsyje esančiose vietose, visgi jos įsisiurbti gali ir pačiose netikėčiausiose vietose. „Ne kartą į vaistinę atėję pacientai pasakojo, kad parazitas įsisiurbė leidžiant laiką mieste. Tikrai ne visuomet pavyks tinkamai apsirengti, o net ir tai padarius, erkė gali rasti plyšelį, pro kurį pralįs ir įsisiurbs į jūsų odą“, – sako vaistininkas R. Blynas. 

Erkinis encefalitas – labai pavojinga liga

 

Vienos dažniausių ligų, kurias platina erkės, yra erkinis encefalitas ir Laimo liga. Jei užsikrečiama pastarąja liga, gydymui paprastai yra skiriami antibiotikai. Liga išgydoma, tačiau labai svarbu simptomus pastebėti kuo anksčiau.

 

Erkinis encefalitas kur kas labiau gyvenimą apsunkinanti liga, kuriai taikomas tik simptominis gydymas. Kaip nurodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, mirštamumas nuo erkinio encefalito siekia 0,5-4 proc. Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių šia liga, nevisiškai pasveiksta. Dažniausi liekamieji reiškiniai: negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai, rečiau – paralyžius.

 

Veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai. Dabar nuo šios ligos galima pasiskiepyti ir vaistinėse.

 

Būtina atkreipti dėmesį į simptomus

 

Karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, nuovargis, bendras silpnumas – tai simptomai, kurie gali pranešti ir apie gripą, ir apie COVID-19, ir apie erkinį encefalitą.

 

„Labai svarbu pajutus bet kokius simptomus į juos reaguoti, likti namuose ir susisiekti su savo šeimos gydytoju dėl diagnozės nustatymo ir gydymo. Jei tyrimų metu atmetama gripo ar COVID-19 diagnozė, verta susimąstyti, ar tai negalėtų būti erkinis encefalitas ir atlikti specialų tyrimą, ypač jeigu neseniai ar  prieš kelias savaites pastebėjote įsisiurbusią erkę, – sako vaistininkas R. Blynas.

 

– Erkinio encefalito  inkubacinis periodas trunka 2–28 dienas, vidutiniškai 7–14 dienų, tad žmogus gali pamiršti, kad buvo įsisiurbusi erkė, o neretai būna, kad užkratas perduodamas tik įkandus, tad žmogus erkės gali visai nepastebėti.“

 

Išvengti ligos – skiepais

 

Erkinis encefalitas yra sunki virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis ar periferinius nervus. Ligos pasekmės – nuo dėmesio, nemigos sutrikimo, galvos skausmo iki neįgalumo ar net mirties. Maždaug trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, nevisiškai pasveiksta. Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu yra vienas didžiausių Europoje.

Skiepai nuo erkinio encefalito Lietuvoje nėra apmokami, todėl jie kainuoja. „Daugelį pasiskiepyti nuo erkinio encefalito atgraso kaina, tačiau mūsų sveikata ir gyvybė yra neįkainojama. Investicija į savo sveikatą visuomet atsiperka“, – tvirtina „Camelia“ vaistininkas.

 

Įprastinė erkinio encefalito skiepijimo schema – 1–3 mėn. mėnesių laikotarpiu suleidžiamos dvi dozės, o trečia – praėjus 5–12 mėn. po antrosios injekcijos. Įgytas imunitetas išlieka 3-5 metus, tad praėjus šiam laikotarpiui reikalinga revakcinacija.  Pagreitinta skiepijimo schema: antra dozė suleidžiama po dviejų savaičių nuo pirmosios dozės, trečioji – po 5-12 mėn. po antrosios dozės.

 

Skiepijimas Lietuvos vaistinėse – naujovė, tačiau ši paslauga nėra naujiena kitose šalyse. Išplėstinės praktikos vaistininkai iki šiol pacientus skiepija Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Portugalijoje, Estijoje ir kt.

Kas ir nuo ko gali pasiskiepyti Camelia vaistinėse?

Šiuo metu „Camelia“ vaistinėse skiepijame nuo erkinio encefalito ir sezoninio gripo 18 metų sulaukusius asmenis. Skiepai nuo COVID-19 vaistinėse kol kas neprieinami.

Kiek kainuoja skiepijimo paslauga?

„Camelia“ vaistinėse šiuo metu galima pasiskiepyti erkinio encefalito vakcina suaugusiems ir ši paslauga kainuoja 32.99 Eur.

Kokia yra skiepijimo nuo erkinio encefalito vakcinos TicoVac suaugusiems schema?

Įprastinė skiepijimo schema – 1–3 mėn. mėnesių laikotarpiu suleidžiamos dvi dozės, o trečia – praėjus 5–12 mėn. po antrosios injekcijos. Įgytas imunitetas išlieka 3-5 metus, tad praėjus šiam laikotarpiui reikalinga revakcinacija.  Pagreitinta skiepijimo schema: antra dozė suleidžiama po dviejų savaičių nuo pirmosios dozės, trečioji – po 5-12 mėn. po antrosios dozės. Dėl jums tinkamos schemos vaistinėje pakonsultuos išplėstinės praktikos vaistininkas.

Kuriose Camelia vaistinėse galiu pasiskiepyti?

Šiuo metu skiepų paslaugą teikiame šiose „Camelia“ vaistinėse:

VILNIUJE Vikingų g. 3 (8 5 2330736)
Savanorių pr. 1 (jau greitai)
KAUNE Laisvės al. 55 (8 37 203659)
ŠIAULIUOSE Tilžės g. 109 (8 680 19520)
KLAIPĖDOJE Vingio g. 6 (jau greitai)
Taikos pr. 64 (jau greitai)

Ar reikia registruotis skiepų paslaugai iš anksto?

Siekdami mažinti susibūrimus vaistinėse, rekomenduojame skiepų paslaugai užsiregistruoti iš anksto vaistinėje arba nurodytais vaistinių kontaktais. Atvykusius neregistruotus klientus į vaistinę galėsime paskiepyti tik esant laisviems registracijos laikams.

Ar skiepytis vaistinėje saugu?

„Camelia“ vaistinėse įrengti skiepų kabinetai, atitinkantys visus teisės aktų skiepų kabinetams keliamus reikalavimus. Skiepus atlieka išplėstinės praktikos vaistininkai, kurie baigė kvalifikacijos kėlimo kursus išplėstinės praktikos vaistininko licencijai gauti ir išlaikė praktikos bei teorijos egzaminus.

Jei turite daugiau klausimų, susijusių su skiepijimu, į juos visada atsakys mūsų vaistininkai nurodytais vaistinių kontaktais.

Comments (0)

No comments at this moment