Pojūtis, kad skrandis nevirškina ir yra sunkus, o pats virškinimo procesas – nesklandus, yra bene kiekvienam asmeniui pažįstamas dalykas. Vieniems šis diskomforto jausmas dažnesnis, kitiems – retesnis, tačiau dauguma sutiks, kad tokia sveikatos būklė priverčia jaustis apsunkusiam, nedarbingam ir kartu nelaimingam. Žmogui svarbu, kad jo virškinimas būtų sklandus, nes tik tuomet jis gali jaustis lengvai ir energingai bei iš visos širdies džiaugtis gyvenimu.

Dispepsija – kas tai?

Ar kada teko girdėti apie dispepsiją? Galbūt tai sindromas, kuris kamuoja ir Jus? Visai tikėtina, jei jaučiate aukščiau minėtuosius simptomus, nes šiomis dienomis tai gana dažnas sveikatos sutrikimas, įvairiose pasaulio vietose galintis paliesti ir kone pusę populiacijos. Sakoma, kad šis sindromas, kaip ir gastroezofaginio refliukso liga, dažnesnis labiau išsivysčiusiose šalyse. Tikima, kad dispepsijos atvejų ateityje tik daugės, tad tai gali tapti gana dideliu iššūkiu ir patiems pacientams, ir medicinos atstovams.

Iš kokių požymių įmanoma įtarti, kad Jus galimai palietė dispepsija?

Dispepsijos simptomai gana nemalonūs ir kai kuriais atvejais gali ne tik sukelti diskomfortą, bet ir mažinti darbingumą, menkinti bendrą gyvenimo kokybę (ypač tai aktualu užsitęsusio sindromo atvejais). Dispepsijai būdingi simptomai gali būti įvairaus intensyvumo ir priklauso nuo individualių paciento savybių, tačiau dažniausiai pasireiškia šiais požymiais:

Pacientas jaučia ankstyvą sotumo jausmą – gali pakakti vos kelių kąsnių;

Kankina nemalonūs viršutinės pilvo dalies pojūčiai – skausmas, panašus į maudimą, diskomfortas ir blogo virškinimo jausmas;

Gali kamuoti raugėjimas, pilvo pūtimas (meteorizmas) bei graužti rėmuo;

Pavalgius jaučiamasi apsunkus – nemalonus pilnumo jausmas gali ilgai neišnykti, tad blogėja ir apetitas, vengiama valgyti, dingsta valgymo malonumas;

Rečiau pasitaiko ir pykinimas arba vėmimas bei kiti simptomai.

Ar nutuokiate, kokios gali būti dispepsijos priežastys?

Dispepsijos priežasčių gali būti tūkstantis ir viena, tačiau teigiama, kad dažniausios kaltininkės yra šios:

netinkama mityba arba gyvenimo būdas (čia vertėtų paminėti dažną persivalgymą, riebaus ir aštraus maisto vartojimą, nereguliarų ir skubotą valgymą, nesveiką mitybą, žalingus įpročius ir ilgai patiriamą nervinę įtampą);

virškinimo trakto ligos (apie kurias kartais net nežinoma, dažniausiai tai skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė, gastroezofaginio refliukso liga, uždegiminės ir vėžinės virškinimo trakto ligos);

tam tikrų vaistų bei kitų medžiagų vartojimas (itin dažnai virškinimo trakto gleivinę pažeidžia ir sklandų jo darbą sutrikdo antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kalio ar geležies preparatai, digoksinas, chemoterapiniai preparatai ir kiti).

 O kaip gi šis sindromas diagnozuojamas ir gydomas?

Sindromo diagnozei itin padeda išsamus simptomų apibūdinimas. Taip pat aiškinamasi, ar nėra kitų virškinimo trakto ligų, atliekami kraujo, išmatų, instrumentiniai tyrimai.

Tiksli diagnozė labai svarbi, mat tik tuomet gali būti paskiriamas veiksmingas gydymas. Pirminis gydymas dažnai net neapima medikamentinių priemonių, nes pasireiškiant dispepsijos sindromui itin svarbu koreguoti mitybą ir gyvenimo būdą – sveikai ir reguliariai maitintis, vengti sunkumo jausmą sukeliančių produktų ir patiekalų, atsisakyti žalingų įpročių, nepiktnaudžiauti kava ir bent jau pamėginti mažiau dėl visko jaudintis, t.y. vengti streso ir jo sukeliamų padarinių.

Jei tik nemedikamentinis gydymas situacijos nepagerina, tuomet skiriami ir vaistiniai preparatai, parenkami pagal vyraujančius simptomus, pavyzdžiui, malšinamas per intensyvus skrandžio rūgščių išskyrimas ar paskatinamas pakitęs skrandžio išsituštinimas, parenkami virškinimą gerinantys augaliniai preparatai ar stengiamasi pirmiausiai išgydyti opaligę.

Kai kuriais atvejais itin naudinga pakaitinė fermentų terapija, ypač jei vyrauja egzokrininis kasos funkcijos nepakankamumas. Mezym skrandyje neirios tabletės vartojamos tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Jų sudėtyje yra lipazės, amilazės ir proteazės. Mezym dozė priklauso nuo kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumo intensyvumo. Optimali dozė gydytojo nustatoma individualiai. Dažniausiai valgio metu išgeriamos 2-4 tabletės, tačiau dozavimas gali skirtis kiekvienu atveju, tad prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.