Akcijos | Gliukozė
Gliukozė yra pagrindinis energijos šaltinis žmogaus organizmui, randamas kraujyje ir susidarantis virškinant angliavandenius. Gliukozė yra pagrindinis kūno ląstelių energijos šaltinis. Kadangi smegenų būklė priklauso nuo gliukozės, kaip pagrindinio energijos šaltinio, smegenys neturi gebėjimo kaupti šią medžiagą, todėl nuolatinis gliukozės tiekimas krauju yra būtinas smegenų funkcijoms palaikyti. Gliukozės trūkumas gali sukelti smegenų veiklos sutrikimus, pavyzdžiui, silpnumą, sąmonės netekimą ar net komą. Be to, gliukozė gali būti kaupiama kepenyse bei raumenyse ir naudojama, kai organizmui trūksta energijos, pavyzdžiui, tarp valgymų arba intensyvaus fizinio krūvio metu.
Gliukozės lygis kraujyje yra kruopščiai reguliuojamas hormonų. Pavyzdžiui, insulinas gali padėti sumažinti cukraus lygį kraujyje, o gliukagonas veikia priešingai – skatina kepenis išskirti gliukozę, kad padidėtų jos kiekis kraujyje. Disbalansas šioje sistemoje gali lemti tokias ligas kaip cukrinis diabetas.
Nuo gliukozės taip pat gali priklausyti ir fizinis aktyvumas, o nėštumo metu ji gali būti labai svarbi tiek motinos, tiek vaisiaus energijos poreikiams tenkinti. Vaisiaus augimui reikia daug energijos, o gliukozė yra vienas iš pagrindinių energijos šaltinių.
Gliukozė yra būtina organizmui ne tik kaip pagrindinis energijos šaltinis, bet ir dėl jos vaidmens medžiagų apykaitoje bei sveikatos palaikyme. Jos pusiausvyros sutrikimai gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, todėl svarbu palaikyti optimalų gliukozės kiekį kraujyje.