Oda

Saulė nė iš tolo nepanaši į kosmetologę, tačiau vasarą ji savotiškai rūpinasi odos grožiu: suteikia odai rusvą spalvą, lygina jos paviršių, maskuoja... Kita vertus, tuo pat metu odą ir sausina. Drėgmės stygių jaučianti oda pradeda šerpetoti, tampa jautri, joje atsiranda daug smulkių raukšlelių. Kaip to išvengti? Atsakymas paprastas - odą būtina drėkinti.
Kaip teigia Onkologijos instituto dermatologė Julija Mozūraitienė, odai išsausėti neleidžia speciali drėkinamoji kosmetika. Pastarosios sudėtyje yra hidroaktyvių mikroelementų, fermentų, kai kurių rūšių vitaminų ir kitokių medžiagų, neleidžiančių odai prarasti vandens. Drėkinamosios kosmetikos veikimo principas labai paprastas - ji ant odos paviršiaus suformuoja savotišką apsauginę plėvelę, kuri sulaiko drėgmę, palaiko natūralų vandens balansą. Rezultatas: oda ilgiau išlieka elastinga, stangri ir lygi, ne taip greitai formuojasi naujos raukšlės.
Būtina atminti, kad vasarą odą džiovina ne tik saulė. Meškos paslaugą kalbant apie vasarą sausėjančią odą gali turėti ir dažnos maudynės įvairiuose vandens telkiniuose. Juk labai dažnai būna, kad po jų tiek veido, tiek kūno odą ne tik pamirštama vėl patepti apsauginiu kremu, bet ji ir nenusausinama rankšluosčiu, paliekama nudžiūti savaime. Saulės spinduliams ant odos likę vandens lašeliai neretai pasitarnauja kaip didinamasis stiklas - oda gali nudegti dar skaudžiau.
Odą drėkina
Efektyviomis drėkinamosiomis priemonėmis laikomos tos, kurių sudėtyje yra šių medžiagų:
- pieno rūgšties,
- šlapalo,
- hialurono rūgšties,
- glicerino,
- lanolino,
- alijošiaus ekstrakto,
- vitamino E,
- jūros dumblių, mineralų.
„Patogi" kosmetika kiekvienam atostogų scenarijui
Dauguma moterų, ruošdamos lagaminą kelionei tiek į lietuvišką pajūrį, tiek į tolimesnius kraštus susiduria su klausimu, kokias kosmetikos priemones pasiimti su savimi. Pateikiame kelis patarimus, praversiančius dvejonių akimirką:
- Skrydis lėktuvu. Dažnai į svečias šalis keliaujantys oro transportu žino, kaip svarbu po ranka turėti patikimų drėkinamųjų ir tonizuojamųjų priemonių. Juk jos padeda išvengti odos išsausėjimo - bene paties ištikimiausio skrydžių palydovo. Specialios drėkinamosios priemonės veido odai suteiks gaivumo ir energijos, leis išlikti elastingai ir šviežiai. Po skrydžio lėktuvu veidą ypač efektyviai atgaivina purškiamas terminių šaltinių vanduo.
- Kopinėjantiems kalnuose. Didesniame nei 2000 m aukštyje oras daug retesnis nei jūros lygyje. Dėl šios priežasties kalnuose ypač aktyvūs UV spinduliai. Odą galima nudegti visai nejučiomis. O pats didžiausias pavojus - odos išsausėjimas. Oda išsausėti gali ne tik dėl slėgio pokyčių bei saulės, bet ir dėl įvairių atmosferos dirgiklių, pavyzdžiui, vėjo, pučiančio tiesiai į veidą. Pagelbėti šioje situacijoje gali drėkinamoji kosmetika.
- Tingiam poilsiui paplūdimyje. Veikiant saulei, oda, jei ji nėra apsaugota specialia kosmetika, sausėja, sensta, storėja. Moksliškai įrodyta, kad ultravioletiniai spinduliai turi įtakos rastis ir vystytis odos augliams. Tad ilgesnį laiką būnant saulėje, tiek veido, tiek viso kūno odą reikėtų tepti apsauginiais kremais ar losjonais, turinčiais kuo didesnį SPF faktorių. Pasitepus tokiu kremu, procedūrą po keleto valandų vertėtų pakartoti, ypač jei per tą laiką buvo maudomasi, o priemonės SPF yra nedidelis, tik 15 ar 20. Jei SPF yra 50 ir daugiau, kremu teptis galima ir rečiau. Jei turite apgamų, kuriuos gydytojas pataria stebėti itin atidžiai, juos patartina patepti būtent jiems sukurtais specialiais apsauginiais pieštukais ar kremais arba užklijuoti pleistru. Saulėje nudegusią odą „reabilituoti", kitaip tariant, ją nuraminti, atvėsinti ir sudrėkinti padeda kosmetika, skirta naudoti po deginimosi. Ypač efektyviai nudegusią odą gydo priemonės su pantenoliu.
• Atostogaujant mieste. Turbūt ne kartą girdėjote frazę, jog saulės spinduliai odą glosto net tuomet, kai nesideginame. Vadinasi, vasarą leidžiant savame ar užsienio šalies mieste nė kiek ne mažiau svarbu apsirūpinti specialia apsaugine kosmetika. Taip pat svarbu nepamiršti drėkinamųjų ir valomųjų priemonių, tonizuojamųjų kaukių odai. Juk pastarąją neigiamai veikia ne tik karštis, bet ir dulkės, didėjanti aplinkos tarša. Nepamaišys ir skrybėlės, kepurės nuo saulės, taip pat akiniai nuo saulės.
Spindulių abėcėlė
Saulės ultravioletinę spinduliuotę sudaro trejopi spinduliai: A, B ir C tipo (UVA, UVB ir UVC). Jie mūsų organizmą veikia nevienodai.
- UVA spinduliai prasiskverbia giliai į odą, tačiau neigiamas jų poveikis pajuntamas ne iš karto. Šių spindulių veikiama oda greičiau sensta, atsiranda naujų raukšlių, kraujagyslių pažeidimų, pasikeičia odos pigmentacija. Šie spinduliai odai pavojingi visą dieną.
- UVB spinduliai veikia iš karto - nudegina odą. Laikui bėgant jie gali pakeisti genetinę ląstelės struktūrą ir būti vėžio priežastimi. Šie spinduliai ypač pavojingiausi saulės piko metu (12 - 14 val.), pavasarį bei ankstyvą vasarą.
- UVC spinduliai laikomi pačiais pavojingiausiais. Tačiau juos sulaiko apsauginis ozono sluoksnis.