Vystyklų dermatitas: ką apie tai turėtų žinoti jauni tėveliai?

2024-09-24
Vystyklų dermatitas: ką apie tai turėtų žinoti jauni tėveliai?

Jei pastebėjote, kad jūsų kūdikio oda paraudusi ir išberta tose vietose, kur kontaktuoja su vystyklais, o dėl jaučiamo diskomforto mažylis yra nervingesnis, dažniau verkia, tai gali būti pirmieji vystyklų dermatito simptomai. Vystyklų dermatitas – opi problema visame pasaulyje, su juo susiduria net iki 35 proc. kūdikėlių.

Kaip pastebėti, kad mažyliui – vystyklų dermatitas?

Visų pirma, svarbu žinoti, kad vystyklų dermatitas yra odos uždegiminė reakcija, pasireiškianti bėrimu tose vietose, kur oda kontaktuoja su sauskelnėmis. Lietuvoje su šia būkle susiduria daugiau nei 27 proc. kūdikių ir nors ji yra pakankamai dažna, laikantis tinkamų prevencijos būdų bei gydymo priemonių, jos galima išvengti, o pasirodžius pirmiesiems simptomams – nesunkiai pagydyti.

Tai dažnai 4–5 mėnesių amžiaus kūdikiams pasireiškianti odos liga, galinti atsirasti dėl daugybės skirtingų priežasčių, tokių kaip:

• odos ir sauskelnių tarpusavio trintis,

• pernelyg aptempti drabužiai bei sauskelnės,

• netinkamos higienos bei odos priežiūros priemonės,

• per retas sauskelnių keitimas,

• alergijos ar jautri oda,

• viduriavimas.

Vystyklų dermatitą galima identifikuoti pagal šiuos simptomus:

• odos bėrimas,

• pūslelės,

• niežulys,

• deginantis pojūtis,

• odos paraudimas,

• retais atvejais – odos lupimasis ir karščiavimas.

Gydymas ir prevencija

Jei pastebėjus pirmuosius vystyklų dermatito simptomus, greitai imamasi gydymo, būklė gali ženkliai pagerėti vos per keletą dienų. Tačiau jei nėra laikomasi tinkamos odos priežiūros gali atsirasti nemalonių komplikacijų, pavyzdžiui, išsivystyti infekcija, kankinti skausmas, opos, neramus miegas. Pastebėjus bėrimą, labai svarbu laikytis šių taisyklių:

1.  Sauskelnės turi būti keičiamos kiekvieną kartą joms susitepus. Dažnesnis vystyklų keitimas apsaugos kūdikio odą nuo ilgesnio kontakto su šlapimu, išmatomis, sumažins maceracijos riziką.

2.  Kiekvieną kartą keičiant vystyklus reikia švelniai ir švariai nuplauti sauskelnių dengiamą kūdikio odą šiltu vandeniu bei nusausinti su švelnia šluoste ar servetėle.

3.  Švariai nuplautą ir nusausintą odą ypač svarbu patepti barjeriniu kremu, kuris apsaugotų odą nuo sudirgimų. Tai priemonė, kuri ne tik apsaugos nuo išbėrimų, bet taip pat padės gydyti jau esamus sudirgimus.

4.  Sauskelnių dengiamai odai reikėtų kuo dažniau leisti „pakvėpuoti“. Taip oda apsaugoma ne tik nuo kontakto su šlapimu, išmatomis, maceracijos, bet ir nuo trinties su vystyklais.

Barjeriniai kremai ir jų svarba

Rekomenduojama atkreipti dėmesį, kad kūdikio odos priežiūrai naudojamas barjerinis kremas būtų kliniškai patikrintas ir patvirtintas dermatologų. Į jo sudėtį gali įeiti cinko oksidas, lanolinas ar pantenolis, mat tai – apsauginį, raminamąjį ir atkuriamąjį poveikį suteikiančios medžiagos. Kai kurie kremai, losjonai ar purškalai, skirti kūdikių vystyklų dermatitui, ant odos sukuria apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių dirgiklių bei gydo odos uždegimus. Renkantis lūkesčius atitinkantį preparatą, patariama pasitarti su gydytoju arba vaistininku, kurie paaiškins priemonių naudojimo taisykles ir padės išsirinkti geriausią variantą.

Tokio pobūdžio odos priežiūros priemonės naudingos ne tik kūdikių, bet ir suaugusiųjų odai, pavyzdžiui, kai suaugusieji kenčia nuo šlapimo nelaikymo ar kai padidėja trintis tarp drabužių medžiagos ir odos. Tiek trintis, tiek prakaito sukelta drėgmė gali lemti odos sudirgimą, paraudimą ir diskomfortą, ypač šiltuoju metų laiku ar intensyvaus fizinio aktyvumo metu. Barjeriniai kremai gali padėti sumažinti šį trinties poveikį ir apsaugoti odą nuo sužeidimų.

Jei net ir laikantis atitinkamos mažylio priežiūros vystyklų dermatitas kartojasi arba situacija negerėja, patartina kreiptis į gydytoją. Apžiūrėjęs mažąjį pacientą ir atlikęs reikalingus tyrimus, medikas paskirs individualiai jūsų atžalai reikalingų preparatų, įskaitant ir receptinius vaistinius preparatus.

Kitos naujienos

other