Traumos

2014-07-14
Traumos

Dažniausiai pasitaikančios traumos pagal kūno vietą:

Kelio 22%
Pėdos 13%
Nugaros sužeidimai 10%
Kulkšnies 8%
Peties 6%
Klubo 6%
Achilo sausgyslės pažeidimai:
vyrams 6%
moterims 0.5%

Traumos

Nesunkios traumos – tai minkštųjų audinių, raumenų ir raiščių pažeidimai. Dažniausiai pasitaiko įvairūs sumušimai, raiščių ir sausgyslių patempimai, raumenų pažeidimai.


Dažniausiai pasitaikančios traumos:
• Raumenų pažeidimai
• Raiščių pažeidimai
• Sausgyslių pažeidimai
• Sąnarių išnirimai
• Kaulų lūžiai

Priežastys:

Traumų priežastys gali būti labai įvairios. Mūsų sąnarius stabilizuoja storos jungiamojo audinio juostos – raiščiai. Raiščiai yra pritvirtinti prie kaulo kiekvieno sąnario pusėje ir leidžia sąnariui judėti tik tam tikromis kryptimis. Raiščiai yra pertempiami ar suplyšta, kai sąnarys juda jam neįprasta kryptimi. . Dažniausios raumenų traumos yra raumens audinio įplyšimai, atsirandantys dėl pernelyg didelės raumenų jėgos panaudojimo. Jas galima gauti ir staiga pakeitus judėjimo kryptį, pavyzdžiui, slydimo atveju. Sausgyslės jungia raumenis su kaulais. Dažniausiai jos pažeidžiamos dėl išsivysčiusio uždegimo bei jo sąlygotų degeneracinių sausgyslės pokyčių, dėl kurių sausgyslė susilpnėja ir gali lengviau įplyšti.

Skausmas yra dažnas simptomas, kuris paprastai lydi įvairias traumas. Taip pat dažnai sumušta, pažeista vieta tinsta, atsiranda mėlynės, galimi judesio apribojimai, matomos sąnario, kaulo deformacijos.
Tokias traumas galima gydytis namuose, jeigu skausmas nėra nepakeliamas, vizualiai nematyti sąnario ar kaulų deformacijų.. Namuose per pirmas 48 valandas reikia vadovautis RICE (liet. RŠKE) protokolu:
• R (angl. Rest), ramybė – nutraukti bet kokią veiklą, keliančią skausmą.
• I (angl. Ice), šaldymas – pažeistą vietą reikia šaldyti 15-20 min. 4-6 kartus per dieną, tinka vanduo su ledukais, specialių šaldančių priemonių galite įsigyti vaistinėje.
• C (angl. Compression), kompresija – patinimui sumažinti padeda pažeistos vietos kompresija, tinka elastinis bintas.
• E (angl. Elevation), elevacija ar pakėlimas – pažeistą galūnę kiek įmanoma laikyti pakeltą, kad sumažintumėte patinimą.

Svarbu atminti, kad pirmosiomis traumos dienomis šildančios priemonės ir bet koks masažas – draudžiami. Tiek šiluma, tiek ir masažas skatina kraujotaką, aktyvina kolageno gamybą, įvairių cheminių mediatorių išsiskyrimą, todėl traumos vieta dar labiau tinsta, didėja skausmas. Šios priemonės yra tinkamos atsistatyti po traumos, bet ne kaip pirmoji pagalba.

Ką daryti patyrus traumą?
Jau minėtas RICE protokolas tinka pirmomis dienomis po traumos. Toliau patariama rinktis šias gydymo formas:
• Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NPUV) – traumos metu iš ląstelių išsiskiria biologiškai aktyvios medžiagos, sukeliančios pirmąjį gijimo etapą – uždegimą. Dėl uždegimo audiniai patinsta, tampa skausmingi. Nors uždegimas yra natūrali gijimo proceso dalis, nevaldomas gali gijimą sulėtinti. Galimos įvairios šių vaistų formos, pvz., tabletės, milteliai, tepalai, pleistrai ir t.t. Vaistininkas rekomenduos tinkamiausią jūsų traumos atveju.
• Įvairūs gijimo procesą aktyvinantys tepalai, kurių sudėtyje yra mentolio, kamparo, kaulažolės, skruzdžių spirito ir t.t.
• Imobilizacija –kartais ji taikoma nuo pat traumos momento, kad pažeista vieta būtų apsaugota nuo tolimesnio traumavimo. Nustačius tikslią diagnozę imobilizacija gali būti taikoma ilgesnį laiką, pvz., kaulų lūžių atvejais.
• Reabilitacija – dažniausiai po traumų taikoma ankstyva mobilizacija (pažeistos vietos aktyvinimas) paskatina gijimą. Iš pradžių taikomi švelnūs judesių amplitudės atstatymo pratimai, palaipsniui pridedami tempimo bei jėgos pratimai. Svarbiausia nedaryti jokių pratimų, kurie sukeltų intensyvų skausmą.
• Poilsis – nors labai svarbu po traumos pradėti vėl judėti, bet taip pat svarbu rasti laiko ir pailsėti.
• Kitos priemonės – kai kuriais atvejais tikslinga taikyti raumenų elektrinę stimuliaciją, šilumos terapiją, ultragarso procedūras, masažą.

Kitos naujienos

other