Vystyklų dermatitas: plačiau apie ligą ir tinkamą odos priežiūrą

2024-06-03
Vystyklų dermatitas: plačiau apie ligą ir tinkamą odos priežiūrą

Jei pastebėjote, kad jūsų kūdikio oda paraudusi ir išberta tose vietose, kur oda kontaktuoja su vystyklais, o dėl jaučiamo diskomforto yra nervingesnis, dažniau verkia, tokiu atveju tai gali būti pirmieji vystyklų dermatito simptomai. Tai dažnai 4 - 5 mėnesių laiko kūdikiams pasitaikanti odos liga, kuri gali pasireikšti dėl netinkamos higienos bei odos priežiūros priemonių, tokių kaip barjeriniai kremai, nenaudojimo. Be to, vystyklų dermatitą gali sukelti dėl tarp odos ir sauskelnių atsiradusi trintis. Taigi, dabar pažvelkime į šią sveikatos problemą plačiau.

Vystyklų dermatitas

Tai odos uždegiminė reakcija, pasireiškianti bėrimu tose vietose, kur oda kontaktuoja su sauskelnėmis. Lietuvoje su šia liga susiduria daugiau nei 27% kūdikių. Nors vystyklų dermatitas yra pakankamai dažna liga, laikantis tinkamų prevencijos būdų bei gydymo priemonių ligos galima lengvai išvengti, o pasirodžius pirmiesiems simptomams - lengvai pagydyti. Tačiau jei pasireiškus pirmiesiems vystyklų dermatito simptomams nėra laikomasi tinkamos odos priežiūros ir gydymo, tokiu atveju gali atsirasti komplikacijų, pavyzdžiui, formuojasi ryški eritema su papulėmis, opos ar atsiranda infekcija.

Laimei, vystyklų dermatitą galima lengvai identifikuoti pagal šiuos simptomus:

·      odos bėrimas,

·      niežulys,

·      deginantis pojūtis,

·      odos paraudimas, neryški eritema.

Profilaktika ir gydymas

Pagrindinius prevencijos būdus galima apibrėžti tokiomis taisyklėmis:

1.  Sauskelnės turi būti keičiamos kiekvieną kartą joms susitepus. Dažnesnis vystyklų keitimas apsaugos kūdikio odą nuo ilgesnio kontakto su šlapimu, išmatomis, sumažins maceracijos riziką.

2.  Kiekvieną karta keičiant vystyklus reikia švelniai ir švariai nuplauti sauskelnių dengiamą kūdikio odą šiltu vandeniu bei nusausinti su švelnia šluoste ar servetėle.

3.  Švariai nuplautą ir nusausintą odą ypač svarbu patepti barjeriniu kremu, kuris apsaugotų odos barjerą nuo sudirgimų. Tai priemonė, kuri ne tik apsaugo nuo išbėrimų, bet padeda gydyti jau esamiems sudirgimams.

4.  Sauskelnių dengiamai odai reikėtų kuo dažniau leisti „pakvėpuoti". Taip oda apsaugoma ne tik nuo kontakto su šlapimu, išmatomis, maceracijos, bet ir nuo trintis su vystyklais.

Barjeriniai kremai ir jų svarba

Svarbu, kad naudojamas barjerinis kremas būtų kliniškai patikrintas, patvirtintas dermatologų. Į sudėtį įeinančios medžiagos turi lemti kremo apsauginį ir atkuriamąjį poveikį (pavyzdžiui, cinko oksidas ar pantenolis).  Tokio tipo kremo pavyzdžiu galima laikyti Relizema Baby Care kremą 100ml tūbelėje. Šis barjerinis kremas odą raminą, apsaugo nuo paraudimo ar deginimo pojučio atsiradimo, ypač lytinių organų ir sėdmenų srityje, nes ant odos sudaro apsauginę plėvelę, apsaugančią nuo išorinių dirgiklių. Be to, yra ir purškalas, kuris taip pat suteikia barjerinę apsaugą. Relizema spray & go- zinc + panthenol puikiai ramina ir apsaugo nuo paraudimo ir deginimo pojūčio. Purškalas patogus tuo, kad lengvai pasiekia ir sunkiai prieinamas kūno vietas, raukšles. Rekomenduojama purkšti 2 kartus per dieną arba kiekvieną kartą keičiant sauskelnes. Purškalas yra itin higieniška priemonė, nes papurškus nereikia įtrinti.

Barjeriniai kremai naudingi ne tik kūdikių odos priežiūrai, bet ir suaugusiųjų. Jie tinka tais atvejais, kai suaugusieji kenčia nuo šlapimo nelaikymo ar kai intensyviai sportuojant ar turint viršsvorio padidėja trintis tarp drabužių medžiagos ir odos. Taip pat, dėl prakaitavimo padidėja drėgmės lygis. Tiek trintis, tiek prakaito sukelta drėgmė gali lemti odos sudirgimą, paraudimą ir diskomfortą, ypač šiltuoju metų laiku ar intensyvaus fizinio aktyvumo metu. Barjeriniai kremai gali padėti sumažinti šį trinties poveikį ir apsaugoti odą nuo sužeidimų.

Kitos naujienos

other