Alergija

2013-01-30
Alergija

Alergija - tai stipri, neįprasta organizmo reakcija, atsakas į iš aplinkos patekusią medžiagą. Kas ją išprovokuoja? Žmogaus organizme prieš įprastines aplinkos medžiagas ima gamintis tam tikri baltymai - imunoglobulinai E. Jie paprastai gaminasi tų žmonių organizme, kurie turi įgimtą polinkį iškreiptai reaguoti į alergenus, kitaip tariant į vienokias ar kitokias medžiagas, kurios ir sukelia alerginę reakciją.

Alergija dar kitaip yra vadinama civilizacijos liga, kurią nulėmė pasikeitęs gyvenimo būdas, urbanizacija, aplinkos užterštumas ir kt.

Alergijos tipai
Alergija pasireiškia patiems įvairiausiems dalykams: dulkėms, augalams, maistui, aplinkos taršai, gyvūnams, vaistams, sintetikai ir pan. Alerginės reakcijos gali tęstis nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Jos gali sukelti daug nepatogumų ar kančių. Gydytojai alergologai skiria tris pagrindinius alergijos tipus.

Alergija maistui
Žmogaus imuninė sistema maistą suvokia, kaip kenksmingą dalyką organizmui. Dažniausiai alergiją išprovokuoja šie maisto produktai: kviečiai, sojos, riešutai, pienas, kiaušiniai, žuvys ir vėžiagyviai, citrusiniai vaisiai. Maisto alergija atpažįstama iš šių simptomų: patinsta gerklė, darosi sunku kvėpuoti, skauda pilvą, išberia odą ar prasideda egzema, svaigsta galva, asmuo viduriuoja, vemia.

Kontaktinė alergija
Ją išprovokuoja organizmo reakcija į chemines medžiagas, sintetiką, vabzdžių įkandimus, kontaktą su gyvūnais. Simptomai - parausta oda, pastarąją niežti, gali išberti pūslelėmis.
 
Įkvepiama alergija
Ji pasireiškia, kai žmogus įkvepia tam tikrų medžiagų, į kurias jo organizmas reaguoja priešiškai. Alergines reakcijas gali sukelti dulkių erkutės, oro teršalai, žiedadulkės. Šios alergijos simptomai - niežti akių vokus, akys parausta, peršti, ašaroja, vargina priepuolinis čiaudulys, sloga, sunkiau kvėpuoti pro nosį. Nosis užburksta, patinsta, niežti. Dėl slogos susilpnėja uoslė.

Kaip sau padėti?
Svarbiausia išvengti kontakto su alergijos sukėlėjais. Jei nežinote, kam esate alergiškas, galite atlikti specialius tyrimus ir tada bus daug lengviau kovoti su alergine reakcija. 
Alergija gydoma specialiais medikamentais - jie sumažina alerginius simptomus, stiprina imuninę sistemą.

Šienligė - ką žinome apie šią ligą?
Tai vadinamoji šieno sloga arba pavasario ir vasaros sloga. Ją sukelia medžių, varpinių žolių ir piktžolių žiedadulkių alergenai, patekę į nosies gleivinę. Šienligei būdingas sezoniškumas. Žiedadulkėms alergiškas žmogus prasčiau jaučiasi saulėtą, karštą ir vėjuotą dieną, geriau - vėsiu ir lietingu oru. 
Šienlige  gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai ji prasideda ikimokyklinio amžiaus vaikams. Įdomu tai, kad miesto gyventojams šis negalavimas nustatomas kelis kartus dažniau nei gyvenantiems kaime. Nors kaime žiedadulkių ir daugiau, miestuose pastarosios susimaišo su išmetamosiomis automobilių dujomis, kitais teršalais ir taip dar labiau dirgina kvėpavimo takus.

Kitos naujienos

other