Ar normalu jausti ir kentėti mėnesinių skausmus?
Skausmingos mėnesinės arba dismenorėja – vienas dažniausių vaisingo amžiaus skundų, dėl kurių kreipiamasi į gydytojus. Deja, bet vis dar gana gajus mitas, kad mėnesinių skausmas yra visiškai normalus pojūtis, kurį reikia tiesiog „iškentėti“.
Gal ir taip, nes jį patiria kone visos vaisingo amžiaus moterys, tačiau jei šis skausmas trukdo kasdienei veiklai, darbui ir mokslui – tai jau tikrai nėra normalu ir kentėti negalima.
Literatūros duomenis, menstruacijų skausmu skundžiasi net nuo 40 iki 95 proc. moterų, kurioms pasireiškia mėnesinės. Taigi, kaip matome, tai iš tiesų reikšminga sveikatos problema. Kaip padėti sau ir kada dėl skausmingų mėnesinių jau būtina kreiptis į gydytoją?
Kai kurioms moterims tai – gana didelė problema
Nors skausmas, be abejonės, teikia mažai malonumo, kai kurioms menstruacijas patiriančioms moterims „šios dienos“ tampa tikra kančia ir tenka net prašyti nedarbingumo pažymos. Negana to, apatinių pilvo ir nugaros dalių skausmą gana dažnai lydi mieguistumas, prasta nuotaika, silpnumas, kartais – pykinimas ar net vėmimas. Taip pat gali pasireikšti ir galvos skausmas, pilvo pūtimas, viduriavimas, apetito sumažėjimas ar jo netekimas. Net iki 20 proc. visų mėnesinių skausmus patiriančių moterų turi gyventi su itin sunkia dismenorėja, apribojančia ne tik darbingumą ar mokymąsi, bet ir paprastą kasdienę veiklą. Tad tai iš tiesų gana didelė problema, apie kurią reikia kalbėti daugiau.
Kada dėl skausmingų mėnesinių reikėtų kreiptis į gydytoją?
Skausmas – tai ženklas, kad organizmas prašo pagalbos, todėl geriau niekuomet nedelsti ir kreiptis į gydytoją, ypač, kai skausmai pasireiškia pirmą kartą ir (arba) jie kamuoja ilgai, ir (arba) jie yra intensyvūs, ir (arba) kartu su skausmu pasireiškia ir kitų simptomų.
Gydytojas ginekologas tikrai žinos, ką daryti ir, jei reikės, atmes ginekologinių susirgimų tikimybę. Bet kuriuo atveju bus paskirtas reikiamas gydymas, kad dismenorėjos priežastys būtų sukontroliuotos ir suvaldytos. Jei vis dėlto teks pripažinti, kad moterį kamuoja pirminė dismenorėja, kurios priežastys tikrai nesusijusios su anatominėmis dubens organų ypatybėmis ar lytinių organų ligomis, gydymas vis tiek gali būti gana sėkmingai parinktas.
Kaip sumažinti menstruacijų skausmus?
Yra keletas moksliškai pagrįstų mėnesinių skausmo mažinimo būdų, kurie gali padėti daugumai moterų:
· Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – NVNU. Dolmen 25mg skirtas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Šis vaistas skirtas suaugusiems pacientams. Dolmen 25 mg geriamasis tirpalas paketėlyje – patogus būdas numalšinti mėnesinių skausmą, kad ir kur bebūtumėte, nes juos galima vartoti net prieš valgį, nereikia užgerti skysčiais. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
· Hormoninė kontracepcija – pasirodo, kad NVNU veiksmingi ne visoms moterims, negana to, kai kurios mėnesinių skausmą išgyvenančios moterys NVNU negali vartoti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, itin jautraus virškinimo trakto ar sąveikų su kitais vaistiniais preparatais. Tuomet gali būti labai naudinga hormoninė kontracepcija, ypač jei moteris kaip tik neturi pastojimo planų ir jokių rizikos faktorių. Vartojant hormoninę kontracepciją nevyksta ovuliacija, sumažėja ar net visiškai dingsta mėnesinių skausmai ir kiti nemalonūs simptomai, todėl moteris vėl gali būti darbinga ir džiaugtis normaliu, aktyviu gyvenimu be skausmo, pilvo pūtimo, pykinimo ir vėmimo, nuotaikų kaitos ir nuovargio.