Hemorojaus spąstuose: kaip atpažinti pirmuosius simptomus?

2024-10-04
Hemorojaus spąstuose: kaip atpažinti pirmuosius simptomus?

Sėdimas darbas, dažnos kelionės automobiliu ar lėktuvu, virškinimo sutrikimai, nėštumas ar paprasčiausiai vyresnis amžius – vienos priežasčių, galinčių lemti hemorojaus išsivystymą. Tai – nemaloni ir skausminga liga, paveikianti bene 10 proc. pasaulio gyventojų. Anot vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininko Rimvydo Blyno, laiku nesiimant atitinkamų gydymo veiksmų ir nekoreguojant gyvenimo būdo, hemorojus gali ne tik pasikartoti, bet ir sukelti sveikatos komplikacijų.

Svarbu nesigėdyti simptomų

Hemorojus dažniausiai skirstomas į lėtinį ir ūminį. Rečiau pasitaikantis ūminis hemorojus atsiranda po hemoroidinių mazgų mikrotraumos, kai trūkus kraujagyslei kraujas išsiveržia po oda ir sukelia uždegimą. Taip gali atsitikti dėl stanginimosi esant užkietėjusiems viduriams arba ilgai ir daug viduriuojant, po didesnio fizinio krūvio, ypač keliant didelio svorio svarmenis, slėgio pokyčių skrydžių metu ar ilgų kelionių sėdint. Uždegimo metu patinsta šalia išangės esantys audiniai, atsiranda paraudimas, skausmas, susiformuoja guzas. Ši liga dažniausiai savaime praeina per mėnesį, tačiau jai palengvinti gali būti skiriamos papildomos priemonės.

Štai lėtinio hemorojaus metu dėl įvairių priežasčių padidėja hemoroidiniai mazgai, kurie ir sukelia nemalonius simptomus: išangės perštėjimą, kraujavimą, hemoroidinių mazgų iškritimą. Pastebima, kad ši liga dažniau pasireiškia moterims ir suintensyvėja nėštumo metu ar po gimdymo. Vaistininko teigimu, apie hemorojaus gydymą ir simptomų palengvinimą besiteiraujantys pacientai tą daro gėdydamiesi – vyresni apie hemorojų kalba puse lūpų, kiek drąsiau ir atviriau apie simptomus pasakoja jaunimas.

„Tai yra labai nemaloni liga ir apie ją juokauja tik tie, kurie ja niekada nesirgo. Skausmas, deginimas išangės srityje, kraujavimas, vidurių užkietėjimas ir, galiausiai, atsirandanti baimė tuštintis, žmones priverčia ieškoti profesionalios pagalbos. Labai svarbu, kad pacientai su vaistininku atvirai kalbėtų apie savo simptomus, nes tik taip galima parinkti tinkamus medikamentus: žvakutes, tepalus, uždegimą mažinančius vaistus ar rekomenduoti apsilankyti pas gydytoją“, – sako „Camelia“ vaistininkas R. Blynas.

Kada kreiptis į medikus?

Vaistininkas nuramina, kad hemorojus nėra labai pavojingas, tačiau negydomas jis gali sukelti mažakraujystę dėl ilgalaikio kraujavimo arba itin skausmingus kraujo krešulius. Visgi lėtinio hemorojaus simptomai yra linkę palaipsniui stiprėti ir sukelti vis nemalonesnius pojūčius, todėl R. Blynas pataria nekentėti ir susigrąžinti gyvenimo kokybę. Hemorojus gali būti išgydomas namų sąlygomis, kartais tam pasitelkiamas ir chirurginis gydymas ar procedūros guminiais žiedais – kiekvienu atveju sprendžiama individualiai.

R. Blynas pastebi, kad tik medicininės apžiūros metu gali būti tiksliau diagnozuota liga ir jos sunkumo laipsnis. Net 50 proc. hemorojaus simptomų slepia kitus susirgimus, tarp jų ir vėžį, todėl pasirodyti pas gydytoją yra naudinga net ir esant lengviems ligos požymiams. Į medikus kreiptis būtina, kai tuštinantis pastebima kraujo ar iškrenta vidinė hemoroidinio mazgo dalis, taip pat jei po savaitės gydymo namuose, situacija negerėja ar kartu su įtariamu hemorojumi atsirado ir tuštinimosi sutrikimų, pasikeitė išmatų konsistencija ar spalva.

Hemorojaus prevencija

Su šios ligos simptomais bent kartą gyvenime susiduria apie 80 proc. žmonijos, todėl itin svarbu žinoti, ką daryti, kad hemorojus mus aplenktų, o jei vis dėlto šios ligos išvengti nepavyko – kaip palengvinti jos simptomus. Daugiausiai įtakos hemorojaus atsiradimui turi paveldimumas. Kita svarbi sudėtinė dalis, kurią galime pakoreguoti – gyvenimo būdas. Vaistininkas R. Blynas pataria sveikai maitintis – valgyti daugiau ląstelienos turinčių produktų, tuomet išvengsime vidurių užkietėjimo.

„Taip pat svarbu vengti ilgo sėdėjimo, mankštintis ir išsiugdyti sveikus tuštinimosi įpročius – sėdint ant unitazo neskaityti knygų ar žurnalų, nesinaudoti mobiliuoju telefonu. Jeigu dėl darbo ar kelionės pobūdžio tenka ilgai sėdėti, rekomenduojama atlikti išangės rauko mankštą – jį sąmoningai sutraukti ir atpalaiduoti. Tai naudinga kraujotakai ir mažina paviršinių odos venų išplėtimo tikimybę“, – sako „Camelia“ vaistininkas.

R. Blynas priduria, kad hemorojaus profilaktikai taip pat svarbu nepamiršti gerti pakankamai vandens, vartoti probiotikų, esant užkietėjusiems viduriams galima įsigyti ir laisvinamųjų preparatų. Taip pat naudinga daugiau judėti, darbo metu daryti bent trumpas mankšteles, pavyzdžiui, padaryti pritūpimų.

Kitos naujienos

other