Hemorojus - liga, apie kurią nejauku kalbėti

Problema, apie kurią kalbėti drovisi visi: kaip gydyti hemorojų
Neretai sakoma, kad gydytojo kabinete atsiveria net ir uždariausi žmonės: juk kur dar, jei ne čia, gali papasakoti apie visas kamuojančias bėdas. Tačiau yra problemų, apie kurias netgi pagalvoti sudėtinga, o dar sunkiau papasakoti gydytojui arba vaistininkui: pavyzdžiui, hemorojus.
Visgi gyventi tyliai kenčiant nepatogumus ir tikintis, jog viskas praeis, ne išeitis. Problemos nesprendžiant ir nesiimant gydymo, sveikata, kaip ir gyvenimo kokybė, gali tik suprastėti, o blogiausiu atveju prireiks ir chirurginio gydymo.
Kas yra hemorojus?
Žmogaus išangės kanalas be kitų dalių turi vadinamąsias išangės pagalvėles. Jos sudarytos iš skirtingų audinių ir bene svarbiausia jų funkcija – padėti fiziologiškai sulaikyti išmatas. Kai žmogus sveikas, išangės raukui susitraukus, visi kraugysliniai kūneliai, sudarantys išangės pagalvėles, prisipildo kraujo, padidėja ir taip uždaro išangės kanalą. Raukui atsipalaidavus, kraujagyslės ištuštėja, išangės kanalas praplatėja ir atsidaro: žmogus gali pasituštinti.
Visgi dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, senstant ir silpnėjant jungiamojo audinio sluoksniui, išangės pagalvėlės gali pradėti slysti žemyn, jas sudarantis kraujagyslinis audinys hipertrofuoja ir persipildo krauju. Šitaip išvirtusiose išangės pagalvėlėse atsiranda hemorojus – liga, pasireiškianti kraujavimu iš hipertrofuotų išangės pagalvėlių, jų iškritimu ar net kraujagyslinių tarpų trombozės simptomais. Neretai išgąsdinti gali ne tik skausmas, perštėjimas, fiziniai pakitimai išangės srityje, bet ir tai, kad pasireiškus kraujavimui šis gali būti ūmus ir gausus.
Žinotina ir tai, kad hemorojus gali būti ūminis bei lėtinis, o taip pat yra skirstomas į vidinį, išorinį ir mišrų. Paprastai vidinis hemorojus būna neskausmingas, tačiau gali išvirsti arba kraujuoti. Išorinio hemorojaus atveju jaučiamas labai stiprus diskomfortas ir juntamas skausmas. Kartais išskiriamas ir mišrus tipas, kai vienu metu yra ir vidinis, ir išorinis hemorojus.
Pagal sudėtingumą, vidiniai hemorojaus mazgai klasifikuojami pagal iškritimo laipsnį. Pirmo laipsnio hemorojiniai mazgai maži, neiškrenta iš išangės kanalo. Tokio laipsnio hemorojumi sergantis žmogus nejaučia jokių simptomų, tačiau kartais gali pastebėti kraujavimą iš išangės. Antrojo laipsnio hemorojų turintis žmogus jaučia deginimą, perštėjimą, o stanginantis hemorojiniai mazgai gali iškristi į išangės išorę ir staiga sugrįžti atgal.
Trečiojo laipsnio hemorojaus atveju hemorojiniai mazgai matomi išangės kanalo išorėje ne tik tuštinantis, stanginantis, bet ir kosėjant, keliant sunkius daiktus. Jaučiamas skausmas ir nuolatinis diskomfortas. Ketvirtojo laipsnio hemorojaus atveju hemorojiniai mazgai nuolat matomi išangės kanalo išorėje, matoma išmatų likučių, jaučiamas nuolatinis skausmas ir diskomfortas.
Kaip hemorojaus išvengti?
Hemorojus yra dažna liga, su kuria per visą gyvenimą susiduria daugelis. Statistiniai duomenys rodo, kad maždaug pusė vyresnių nei 50 metų žmonių yra patyrę, ką reiškia ši nemaloni liga. Duomenų, kad dažniau ši liga pasireikštų vyrams ar moterims nėra, tačiau teigiama, kad vyrams hemorojus išsivysto dėl sėdimo darbo, neteisingo didelių svorių kilnojimo ar užsitęsusio stanginimosi prireikus pasituštinti. Moterys neretai su hemorojumi susiduria nėštumo metu.
Tačiau išvengti šios ligos tikrai galima tinkamai rūpinantis savo sveikata, šiek tiek pakoregavus gyvenimo būdą. Pirmiausia, patariama į kasdienybę įtraukti daugiau judėjimo. Tai ypač aktualu, jei dirbate sėdimą darbą. Tiesa, ne visas sportas vertinamas vienareikšmiškai: esant hemorojaus rizikai arba simptomams, reikėtų vengti sunkumų kilnojimo, jodinėjimo, važiavimo dviračiu, nes šios sporto šakos gali pabloginti simptomus.
Pasirūpinkite savo mityba: į maistą įtraukite produktų, turinčių daugiau ląstelienos. Pavyzdžiui, suvalgykite po porciją žalumynų su visais pagrindiniais valgiais kasdien. Taip pat – gerkite užtektinai vandens: po 1,5–2 litrus per dieną. Tokie mitybos pokyčiai leis išvengti vidurių užkietėjimo, kuris dar labiau dirgina išeinamosios angos kanalą bei išangę, bei blogina pojūčius.
Taip pat, jausdami hemorojaus simptomus venkite aštraus maisto, kuris dirgina išangę, rūpinkitės savo higiena ir naudokite specialias higienos priemones. Galiausiai – nedėvėkite pernelyg aptemptų, per ankštų apatinių drabužių, pasiūtų iš sintetinių medžiagų.
Ką daryti susirgus?
Kartais net ir profilaktinės priemonės nepadeda užkirsti kelio hemorojui arba pasveikti. Tačiau jaudintis tikrai nereikėtų: svarbu drąsiai įvardinti problemą ir kreiptis į gydytojus, kurie galės pasakyti, ar užteks gydymo medicinos priemonėmis, ar prireiks chirurginio įsikišimo.
Verta pastebėti, kad sunkiausių stadijų hemorojus efektyviai gydomas skirtingais chirurginiais metodais, todėl išsigąsti tikrai nereikia. Lengvesnėms būklėms suvaldyti ir išgydyti užtenka ir nefarmakologinių preparatų, kurie vartojami vietiškai padeda sumažinti ir panaikinti skausmą, palengvina simptomus ir leidžia gyti.
Pastebima ir tai, kad kartais skausmą, niežėjimą, diskomfortą išangės srityje pajutę, kraujavimą pastebėję žmonės išangės įplėšą supainioja su hemorojumi. Įplėšos yra išangės kanalo opos, tįstančios išorės link. Be fizinių simptomų skundžiamasi ir vidurių užkietėjimu, o šitai atneša užburto rato efektą: vengiant skausmo bijoma tuštintis, o nesituštinant sukietėjusios išmatos ir vėl traumuoja jau ir taip pažeistą vietą.
Ir pradinių stadijų (I–II laipsnio) hemorojaus, ir išangės kanalo įplėšų gydymui skiriami vaistiniai preparatai bei vietiškai veikiančios medicinos priemonės – žvakutės ir tepalai. Pastarųjų užduotis – apsaugoti išangės kanalo bei išangės gleivinę nuo sąlyčio su dirgikliais, sumažinti trintį bei uždegiminį procesą. Italų kompanijos „Aboca“ produkto „NeoFitoroid“ sudėtyje esančios natūralios iš elologiškų ūkių gautos sudėtinės dalys, tokios kaip ekstraktai iš šlamučių, jonažolių, alavijų, simondsijų, taukmedžio, arbatmedžio, kipariso, pipirmėčių ir kitų užtikrina, kad medicinos priemonė efektyviai gydytų hemorojų bei būtų saugi ir tinkama naudoti net nėštumo ar žindymo metu.
„NeoFitoroid“ biologinis tepalas skiriamas tada, kai juntami hemorojaus simptomai: skauda ir degina, niežti išangę, išeinamąją angą, peršti, juntamas nuolatinis diskomfortas. Efektyvi sudėtis leidžia gydyti ir įplėšas, o natūralios sudėtinės dalys įgalina medicinos priemonės naudojimą net ilgą laiką, kelissyk per dieną. Be to, „NeoFitoroid“ galima naudoti ne tik tepant išoriškai: pasinaudojus endorektaline kaniule, esančia pakuotėje, medicinos priemonę galima naudoti ir vidinio hemorojaus gydymui.
Mokslinių tyrimų patvirtinta „NeoFitoroid“ tepalo sudėtis užtikrina, kad pasitepus, medicinos priemonė prikimba prie gleivinės ir sudaro apsauginę plėvelę, saugančią nuo sąlyčio su dirgikliais. Tai padeda gleivinei atsistatyti į normalią būklę. Taip pat sumažina trintį, susijusią su išmatų pasišalinimu, galiausiai – veikia priešuždegimiškai ir saugo gleivinę nuo laisvųjų radikalų poveikio. Kadangi „NeoFitoroid“ sukuria terpę, nepalankią mikroorganizmų dauginimuisi, taip išangės sritis papildomai apsaugoma nuo niežėjimo.
Tyrimai patvirtina, kad jau po 3 medicinos priemonės naudojimo dienų 4 iš 5 pacientų galėjo pasidžiaugti geresne savijauta, sušvelnėjusiais ar net visiškai išnykusiais skausmingais pojūčiais.
Tad tylėti ar drovėtis tikrai neverta, nes negydomas hemorojus gali reikšmingai suprastinti gyvenimo kokybę ir pakirsti pasitikėjimą savimi. Pajutę simptomus, pamatę išmatose kraujo drąsiai kreipkitės į gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir įvardins neigiamų pojūčių priežastį.