Ką įsidėti į kelionių vaistinėlę?

2016-05-17
Ką įsidėti į kelionių vaistinėlę?

Retas kuris mūsų per atostogas nekeliaujame. Ypač vasarą. Gerą atostogų nuotaiką ir įspūdžius labai lengvai gali sugadinti sušlubavusi sveikata. Kokie negalavimai ilsintis vargina dažniausiai? Ką reikėtų „įsimesti“ į kelioninę vaistinėlę?

Kur nors keliaujant, gydytojų ir vaistininkų teigimu,  SVARBIAUSIA NEPAMIRŠTI:

-   „asmeninių“ vaistų nuo lėtinių ligų, kuriuos vartoti reikia nuolat: diabeto, kraujo spaudimo, alergijos ir pan.

-    vaistų nuo pykinimo, viduriavimo ar užkietėjusių vidurių,

-    vaistų nuo peršalimo,

-    vaistų nuo skausmo,

-   priemonių nuo sumušimų, patempimų, nusibrozdinimų, nuospaudų (vandenilio peroksido, jodo, tvarsčių, vienkartinių pleistrų, šaldančių tepalų ir t.t.)

-     repelentų,

-    apsauginės kosmetikos nuo saulės ir specialių priemonių po deginimosi (pavyzdžiui, skaudžiai nudegus odą gali padėti pantenolio purškalas).

Dėmesio! Vykstant į užsienį, būtina pasirūpinti sveikatos draudimu. Nelaimės atveju kreipiantis į svečios šalies medikus, tai padės išvengti didelių finansinių išlaidų. Vykstant į egzotiškas šalis, pravartu pasidomėti, nuo kokių ligų reikėtų pasiskiepyti.

Jei nebevirškina

Sutrikusio virškinimo požymiai: šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas, karščiavimas, užkietėję viduriai. Išvardintieji simptomai gali išryškėti po kelių valandų ar net dienų, bloga savijauta - varginti labai individualų laiko tarpą. Tai lemia virškinimo sutrikimo pobūdis, žmogaus organizmo imuninė sistema, genetinės savybės.

Kaip sau padėti? Būtina gerti kuo daugiau skysčių. Apsinuodijus veiksmingos aktyvintos anglies tabletės. Pilvo pūtimą sumažina simetikono, o nevirškinimą (kai raugėjama maistu, tulžimi) įveikti padeda fermentiniai preparatai. Užkietėjusius vidurius efektyviai laisvina specialūs laisvinamieji preparatai, taip pat daugelis vaisių ir daržovių, nes jų sudėtyje yra skaidulinių medžiagų. Geriausiomis vidurių laisvintojomis laikomos slyvos, vyšnios, agrastai, persikai.

Vasarą taip pat galima peršalti

Peršalimo simptomai: sloga, kartais karščiavimas, galvos skausmas, nuovargis, bendras silpnumas, apetito stoka. Po dienos ar dviejų gali pradėti perštėti ar skaudėti gerklę, atsirasti kosulys.

Kaip sau padėti? Esant nosies paburkimui, kai sunku kvėpuoti padės lašai ar vietinio poveikio purškalai į nosį. Efektyvu nosies gleivinę plauti jūros vandeniu, fiziologiniu druskos tirpalu. Gerklės skausmą, sausą kosulį palengvina augalinės pastilės, atsikosėjimą skatina įvairūs sirupai, pavyzdžiui čiobrelių, svilarožių. Blogai jaučiantis, patartina vartoti vaistus nuo peršalimo.

Užklupus „jūros“ ligai

Simptomai: pykinimas, galvos svaigimas, prakaitavimas, vėmimas, prasta savijauta.

Kaip sau padėti? „Jūros“ ligos išvengti padeda specialios tabletės, kurių galima įsigyti vaistinėse. Pirmuosius šleikštulio simptomus efektyviai sumažina skiltelė citrinos, mėtiniai ar imbieriniai ledinukai, kramtomoji guma.

Atkirtis kraujasiurbiams

Simptomai: įkąstas vietas skauda, niežti. Jautresniems žmonėms jos gali parausti, ištinti. Itin alergiškus asmenis nuo įkandimų gali pykinti, išberti.

Kaip sau padėti? Būtina naudoti repelentus, gamtoje patartina rengtis šviesesniais rūbais, vengti ryškių, tamsių spalvų drabužių. Namus nuo uodų patikimai saugo specialūs tinkleliai langams, durims. Repelento efektyvumą lemia jo rūšis, naudojimo būdas, taip pat aplinkos sąlygos: temperatūra, drėgmė, vėjas. Uodai labiausiai bijo citrinžolių, citrininių eukaliptų, rozmarinų, bazilikų, čiobrelių, arbatmedžio, gvazdikėlių eterinių aliejų kvapo. Repelentinėmis savybėmis taip pat pasižymi ir kamparas. Itin stipriomis repelentinėmis savybėmis pasižymi priemonės, kurių sudėtyje yra DEET (N,N-dietil-m-toluamido) medžiagos.

Tam tikrų ligų išvengti padeda skiepai

Hepatitai A ir B – tai kone labiausiai paplitusios keliautojų infekcinės ligos. Jomis dažniausiai užsikrečiama keliaujant po besivystančias šalis. Hepatito A virusas į organizmą patenka per užterštą vandenį, termiškai neapdorotą maistą ir nešvarias rankas, taip pat per nesaugius lytinius santykius. Hepatito B virusas yra perduodamas per kraują ir organizmo skysčius. Didelė tikimybė juo užsikrėsti darantis tatuiruotes, manikiūrą, veriantis auskarus, jei įrankiai yra nedezinfekuoti, taip pat turint nesaugių lytinių santykių.  Nuo abiejų virusinių ligų geriausia apsauga – skiepai.

Keliaujant rekomenduojama pasiskiepyti nuo difterijos, stabligės ir poliomielito

Prieš vykstant į Centrinę Afriką ir Pietų Ameriką, būtina pasiskiepyti nuo geltonojo drugio. Keliaujant po Afriką, Aziją, taip pat po kai kurias Pietų Amerikos šalis patartina skiepytis nuo vidurių šiltinės, meningokokinės infekcijos, choleros. Kokių konkrečiai skiepų reikia priklauso nuo kelionės pobūdžio, trukmės, sąlygų, žmogaus amžiaus ir t.t.

Kitos naujienos

other