Kokybiškas energijos užtaisas: efektyvūs sprendimai pavasariniam nuovargiui įveikti

2025-05-02
Kokybiškas energijos užtaisas: efektyvūs sprendimai pavasariniam nuovargiui įveikti

Ilgėjančios dienos, saulėti ir šiltesni orai dažniausiai suteikia geresnę nuotaiką, energiją ir ragina gyventi aktyviau. Deja, kai kurie vietoje energijos antplūdžio jaučia nuovargį, nerimą, dirglumą ir mieguistumą. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė paaiškina, kad ši nemaloni būsena neretai būna susijusi su per šaltąjį sezoną nusilpusiu organizmu ir pataria, kaip pasirūpinti savimi bei įveikti energijos trūkumą.

Kodėl pavasarį jaučiamės pavargę?

Pasak vaistininkės A. Krušnienės, pavasarinis nuovargis dažnu atveju nėra susijęs su konkrečiomis ligomis, o tiesiog organizmo nusilpimu, kurį lydi energijos trūkumo, nuovargio ir mieguistumo dienos metu, silpnumo, blogos nuotaikos, irzlumo simptomai. Tai dažniausiai atsitinka dėl to, kad pavasarį išryškėja tinkamo nesirūpinimo savo organizmu šaltuoju sezonu pasekmės – baigiasi organizme sukauptų vitaminų ir mineralų atsargos, o fizinės veiklos ir gryno oro stygius lemia emocinius iššūkius bei silpnumą.

Nuovargis – natūralu 

„Pavasarinis nuovargis – tai natūrali organizmo reakcija į tai, ko nepadarėme. Juk žiema ir ankstyvas pavasaris būna gana tamsūs, lietingi, vėsūs, žmonės įprastai valgo riebiau, rečiau renkasi vaisius ir daržoves, mažiau juda, renkasi sėslesnį laisvalaikį. Tokiu atveju natūraliai susiduriama su raumenų nusilpimu, įvairių būtinų maistinių medžiagų trūkumu. Negana to, žmogaus vidinis laikrodis lėtai prisitaiko prie sezono pokyčių, tokių kaip temperatūrų kaita, kas paveikia kraujagysles ir gali sukelti papildomą stresą organizmui”, – sako „Camelia“ vaistininkė.

Melatonino vaidmuo

Ji pasakoja, kad žiemą organizmas gamina daugiau melatonino, kadangi didžiąją paros dalį vyrauja tamsa, tačiau pavasarį šio hormono gamyba pasikeičia, nes ilgėjant dienoms, žmogui jo reikia mažiau. Kadangi organizmui reikia laiko prisitaikyti, galime jausti energijos trūkumą, mieguistumą praėjus vos kelioms valandoms po pietų.

Svarbu organizmą papildyti vitaminais

Anot A. Krušnienės, pavasarį pacientai dažniau užsimena apie vitamino D trūkumą, B grupės vitaminų stygių, išaugusį antioksidantų, tokių kaip vitaminai C ir E poreikį, taip pat susiduriama su magnio trūkumu.

Vitaminas D

Vaistininkė įvardija, kad nors daugelis vitaminą D sieja su saulės stygiumi, neretai pamirštama, kad jo galima gauti ir valgant tam tikrus maisto produktus:

· riebią žuvį,

· kalakutieną,

· jautieną,

· kiaušinius.

Vis dėlto, norint gauti reikalingą dienos normą, ypač tiems, kuriems šio vitamino reikia šiek tiek daugiau, reikėtų ne tik valgyti šiuos produktus kasdien, bet ir papildyti profilaktinėmis maisto papildų dozėmis, kadangi vitamino D atsargas organizmas gana greitai išnaudoja kaulų, raumenų stiprinimui bei imuninei apsaugai.

B grupės vitaminai

„Štai B grupės vitaminai, ypač B6 ir B12, skatina energijos gamybą, normalizuoja nervų sistemos veiklą, mažina nuovargį ir gerina miegą. Deja, organizmas B grupės vitaminų nekaupia, išskyrus vitaminą B12, tad negaunant šių medžiagų su maistu ar maisto papildais, patiriame nemalonių simptomų. Trūkstant B grupės vitaminų susiduriame su irzlumu, atminties problemomis, nuovargiu, taip pat galime pastebėti odos bei plaukų pokyčius“, – sako A. Krušnienė.

Antioksidantai

Antioksidantai, vitaminai C ir E dažniausiai slepiasi daržovėse ir vaisiuose, kurių šaltuoju metų sezonu suvalgome gerokai mažiau, tad vėlgi pavasarį galime pajausti viso to pasekmes: galime jaustis neįprastai pavargę, susidurti su nemiga, galvos skausmais ar net svaigimu, tapti imlesni įvairioms infekcijoms.

Magnis

Pasak vaistininkės, pavasarį nemenka problema taip pat tampa magnio trūkumas. Suaugusiam žmogui per dieną rekomenduojama gauti 300–400 mg magnio, tačiau susiduriant su aukštu kraujo spaudimu, sergant lėtinėmis ligomis, nuotaikų sutrikimais, vartojant alkoholį, rūkant, jo gali reikėti dar daugiau. A. Krušnienė pastebi, kad pavasarį pacientus dažniau neramina mėšlungis, akies voko trūkčiojimas, raumenų silpnumas, nuovargis. O visa tai gali reikšti ir magnio trūkumą.

Vaistininkė akcentuoja, jog prieš pradedant vartoti maisto papildus visada rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kad būtų nustatyta tinkama dozė ir išvengta perdozavimo, nes kiekvienas organizmas turi skirtingų poreikių. Ji taip pat pabrėžia, kad labai svarbu užtikrinti subalansuotą mitybą ir sveiką gyvenimo būdą.

Vertėtų nepamiršti sporto ir subalansuotos mitybos

„Vertėtų nepamiršti ir kitų būdų, kurie gali padėti kovoti su pavasariniu nuovargiu. Rekomenduočiau vartoti daugiau lapinių ir ankštinių daržovių, įvairių sėklų ir šviežių vaisių, nepamiršti išgerti pakankamai vandens. Taip pat reikėtų mažinti suvartojamų angliavandenių (saldumynų, kepinių, produktų iš baltų miltų) kiekį, verčiau rinktis įvairią mėsą, žuvį, riešutus.

Taip pat būtinas reguliarus fizinis aktyvumas, tinkamas miego režimas ir laikas gryname ore. Siekiant greito atsistatymo, pirmiausia reikalingas sąmoningumas ir pastangos. Svarbu įsiklausyti į savo kūną, stebėti jo siunčiamus signalus ir keisti gyvenimo įpročius”, – sako A. Krušnienė.

Ji priduria, kad jei yra jaučiamas nuovargis, kurio negalite paaiškinti, svarbu kreiptis į gydytoją, kuris padės nustatyti jo priežastis ir suteiks rekomendacijas, kaip spręsti šią problemą.

Kitos naujienos

other