Plaukų peripetijos: kodėl vargina slinkimas ir kaip to išvengti?

2024-03-20
Plaukų peripetijos: kodėl vargina slinkimas ir kaip to išvengti?

Neretai ant šukų likusios ar ties dušo kabinos kanalizacijos anga susipynusios plaukų sruogos priverčia būgštauti ir klausti savęs – „ar tai – normalu?“. Plaukų slinkimas yra įprastas procesas visiems žmonėms, o mokslininkai teigia, kad kasdien galime netekti net apie 50–150 plaukų. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė atkreipia dėmesį, kada iš tiesų reikėtų sunerimti dėl slenkančių plaukų ir atskleidžia ko reikėtų imtis tokiu atveju.

Plaukai – ne tik išvaizdos detalė

Įprastai ant žmogaus skalpo randasi apie 100 tūkst. plaukų folikulų, kurie gyvuoja nuo 2 iki 5 metų ir kiekvieną mėnesį ūgteli apie 1 centimetrą. Nors daugelis į plaukus žiūri kaip į išvaizdos detalę, jų paskirtis ties grožiu nesibaigia, mat svarbiausios plaukų funkcijos – apsaugoti galvą nuo tiesioginės saulės kaitros, UV spinduliuotės, šalčio bei dulkių.

Anot A. Krušnienės, daugelis žmonių nė nepastebi kasdien mus paliekančių plaukų, kadangi juos netrukus pakeičia nauji. Plaukų slinkimas tampa problema tada, kai iškritusių plaukų vietoje nauji nebeatauga. Pastarieji augimo procesai dažniausiai natūraliai sulėtėja vyresniame amžiuje, kada pakinta ir pati plauko struktūra. Tačiau plaukų slinkimas vis dažniau kankina ir jaunus žmones, o tam įtakos gali turėti daugybė skirtingų priežasčių.

„Dažniausiai pacientai šia problema skundžiasi vėlyvą pavasarį bei rudens sezonu. Plaukai dažniau slenka ir nėštumo, menopauzės metu, patiriant stiprią emocinę įtampą, netekus daug svorio, sergant įvairiomis imuninėmis, skydliaukės ligomis, diabetu, mažakraujyste. Prie šių pokyčių gali prisidėti tam tikrų vaistų, tokių kaip betablokatorių, kontraceptikų ar retinoidų vartojimas“, – paaiškina vaistininkė.

Jei plaukų slinkimas tęsiasi net keletą mėnesių, atsiranda pliki ar išsausėję odos plotai, patariama pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

Rūpestis iš vidaus

Nepakankamas reikiamų medžiagų kiekis organizme taip pat gali lemti plaukų augimo sutrikimus. A. Krušnienė sako, kad gausiai slenkant plaukams, praverstų atlikti bendrą kraujo, vitaminų D ir B12 tyrimus, taip pat išsiaiškinti ar organizmui netrūksta geležies. Pastarieji tyrimai padės kartu su gydytoju įsivertinti ar plaukų slinkimas nėra pasislėpusios ligos simptomas, paskirti reikiamą gydymą ir aptarti organizmo stiprinimo galimybes.

„Plaukų slinkimas gali būti daugybės skirtingų susirgimų ženklas arba paprasčiausiai įspėti, kad atėjo metas atidžiau pasirūpinti savo sveikata. Su plaukų slinkimu, lūžinėjimu, trupėjimu susiduriantiems pacientams neretai nustatomas hemoglobino ir įvairių vitaminų trūkumas.

Pavyzdžiui, cinkas yra atsakingas ne tik už greitesnį žaizdų gijimą, bet ir spartesnį plaukų augimą, taip pat gali padėti išvengti seborėjos. Kartu su juo visuomet patarčiau vartoti ir seleną – pastarasis sulėtina senėjimo procesus, padeda apsaugoti ląsteles nuo pažaidos ir plaukuose išlaikyti drėgmę. Plaukus iš vidaus itin stiprina kolagenas, kurio veiksmingumas dar labiau suaktyvėja kartu vartojant vitaminą C. Labai svarbu atsiminti, kad didžiąją dalį maisto papildų turime vartoti 1–3 mėn. kursais, darant bent 1 mėnesio pertrauką tarp jų“, – kalba vaistininkė.

Tinkamos rutinos svarba

Mažų kainų vaistinės atstovė pastebi, kad su plaukų slinkimu taip pat siejamas dažnas jų plovimas ir formavimas, netinkamų priemonių naudojimas. Pasak A. Krušnienės, renkantis plaukų dažymo ir formavimo priemones, sausus šampūnus – reikia išlikti atidiems, kadangi juose gali būti cheminių medžiagų, slopinančių natūralias plaukų funkcijas. Negana to, pasirinkus netinkamos sudėties priemonę, galima pakenkti ne tik plaukams, bet ir galvos odai: ši gali parausti, pasidengti spuogeliais, niežėti, sausėti. O jei plaukus dažnai aliname ir karštais prietaisais, grubiai šukuojame vos išsiplovus galvą, rišame aukštas ir tvirtas kasas, nedėvime galvos dangalų – rizika susidurti su plaukų problemomis tik didėja.

„Labai svarbu leisti plaukams pailsėti nuo formavimo prietaisų, palepinti įvairiomis drėkinančiomis priemonėmis, bent minimaliai pakirpti galiukus kiekvieną metų ketvirtį. Naudinga išbandyti ir galvos odos šveitiklį, padedanti pašalinti riebalų perteklių, sudrėkinti skalpą, atkimšti odos poras.

Šveitiklį rekomenduoju naudoti 1–2 kartus per mėnesį, po jo nepamirštant pasirūpinti drėkinamąja plaukų kauke. Dažytų ar garbanotų plaukų savininkams, vandeniu nuskalavus plaukų kaukę, patarčiau taip pat nepamiršti serumo, aliejaus ar nenuplaunamo kondicionieriaus. Tik reikėtų skirti pakankamai laiko priemonėms susigerti – jei patepę plaukus aliejuku iš karto pulsime juos džiovinti, situaciją dar labiau pabloginsime“, – rekomendacijomis dalijasi „Camelia“ vaistininkė A. Krušnienė.

Ji priduria, jog lengva plaukų slinkimo prevencija gali užsiimti kiekvienas. Kasdieninei priežiūrai galima naudoti specialias ampules, serumus, šampūnus, balzamus, kuriuose būtų hialurono rūgšties, kviečių gemalų, arganų, avokadų ar graikinių riešutų aliejų, omega-3 riebiųjų rūgščių.

Kitos naujienos

other