Raumenys

2013-04-30
Raumenys

Žmogaus kūną sudaro įvairios raumenų grupės. Raumenims turėtume būti dėkingi už tai, kad galime judėti, kramtyti, matyti, kalbėti, juoktis, verkti, daryti daugybę kitų dalykų. Netgi kvėpuoti. Paprastai judinant vieną kūno dalį, dalyvauja kelios raumenų grupės.

Vieniems raumenims susitraukus, kiti atsipalaiduoja, ir atvirkščiai. Už sklandų raumenų darbą, visas raumenų funkcijas yra atsakinga nervų sistema. Deguonimi ir visomis būtinomis maisto medžiagomis raumenis aprūpina pro juos pratekantis kraujas.

Kodėl raumenis skauda?

Anot specialistų, raumenų skausmas – vienas dažniausių, jį nors kartą gyvenime esame patyrę visi. Dėl raumenų skausmo gali sureaguoti ir ligos procese dalyvauti gretimi jiems audiniai: raiščiai, sausgyslės, minkštieji audiniai, kaulai, kiti vidaus organai. Raumenis gali skaudėti dėl įvairių priežasčių. Dažniausios būtų šios:

-          Per didelė fizinė apkrova – jei raumenys nuolat pernelyg apkrauti, jie ilgainiui pradeda silpti, juos lengva pertempti, jie plyšta.

-          Neretai  raumenis gali skaudėti po intensyvaus sporto arba net ir menkos treniruotės, jei buvo ilgai nesitreniruota.

-          Raumenys kartais gali susitraukti nevalingai ir skausmingai. Paprastai mėšlungį lemia magnio, kalcio ir kai kurių kitų mikroelementų bei B grupės vitaminų trūkumas organizme. Mėšlungis gali varginti ir dėl nervinės įtampos, nepatogios avalynės, sutrikusios hormonų pusiausvyros.

-          Įvairūs pažeidimai, sumušimai, traumos.

-          Raumenų ligos (distrofija, atrofija, kitos).

Dėmesio! Jei raumenų skausmas nemažėja ilgiau nei 2-3 dienos, patartina kreiptis į gydytoją. Tai ypač svarbu, jei skaudama vieta yra patinusi, paraudusi, karšta, jei ją liečiant skauda dar intensyviau.

Tempimo pratimų nauda

Sėdimas darbas turi  savų pasekmių: kraujas susitvenkia blauzdose, šlaunyse, pėdose. Ypač sustingsta sėdmenų, nugaros, lenkiamieji šlaunų raumenys, juosmens sritis, pečių juosta ir, aišku, kaklo raumenys. Dėl to pradeda nemaloniai mausti ar skaudėti kūną. Tai ženklas, kad reikia pajudėti.

Moksliškai įrodyta, kad siekiant atsikratyti kūno sustingimo (jis apima, kai didžioji dienos dalis praleidžiama sėdint), būtina kas 1–2 valandas pajudėti: pasivaikščioti, pasitampyti, pasilankstyti, pasistiebti ant kojų pirštų, ištiesti rankas į šalis, į viršų ir pan. Jeigu yra sąlygų, vertėtų kelis kartus per dieną atlikti tempimo pratimų. Jie padeda palaikyti viso kūno lankstumą. Atliekant tempimo pratimus, pagreitėja medžiagų apykaitos reakcijos raumenyse, pagerėja kraujo ir limfos cirkuliacija, organizmas gauna daugiau deguonies, todėl pakyla kūno temperatūra. Tai paruošia organizmą aktyviai fizinei veiklai, raumenys tarsi įspėjami apie būsimą darbą. Tempimo pratimus atliekant po treniruotės, raumenų tonusas, priešingai, sumažėja, jie greičiau atsipalaiduoja.

Kaip taisyklingai išsitempti?

-          Raumenis patartina tempti lėtai, susikaupus, jaučiant savo kūną (neturi skaudėti).

-          Ištemptą raumenį tokioje padėtyje reikėtų laikyti 15–30 sekundžių – ne ilgiau.

-          Kiekvieną tempimo pratimą verta pakartoti 6–10 kartų.

-          Po kiekvieno pratimo būtina visiškai atsipalaiduoti.

-          Darant tempimo pratimus, svarbu nesulaikyti kvėpavimo, įkvėpti ir iškvėpti, atsižvelgiant į pratimo tempą.

Išbandykite!

  1. Stovėkite tiesiai. Abi rankas iškelkite į viršų, vieną koją ištieskite atgal (taip sustiprinamas tempimas) ir tempkitės visu kūnų aukštyn – įsivaizduokite, tarsi rankomis kažką keliate į viršų. Pakeiskite koją ir kartokite pratimą. Šis pratimas tempia nugaros, pilvo preso, rankų, atgal ištiestos kojos raumenis.
  2. Stovėkite tiesiai. Abiem rankomis traukite kelią link krūtinės. Pakeiskite koją ir kartokite pratimą. Šis pratimas tempia sėdmenų raumenis.
  3. Stovėkite tiesiai. Vieną ranką sulenkite už galvos. Laisvąja ranka spauskite sulenktąją ranką per alkūnę žemyn. Pakeiskite ranką ir kartokite pratimą. Šis pratimas tempia rankų raumenis.
  4. Stovėkite tiesiai. Rankas sunerkite už nugaros ir tempkite žemyn taip, tarsi bandytumėte suglausti mentes. Šis pratimas tempia krūtinės raumenis.
  5. Stovėkite tiesiai. Viena ranka tarsi save apkabinkite. Laisvąja ranka spauskite ranką prie krūtinės. Pakeiskite ranką ir kartokite pratimą. Šis pratimas tempia pečių raumenis.

Magnis, B grupės vitaminai

Kitos naujienos

other