Sunkumas kojose išduoda venų nepakankamumą

2013-07-31
Sunkumas kojose išduoda venų nepakankamumą

Lėtinis venų nepakankamumas (LVN) – dažnai kamuojanti liga, labiausiai pasireiškianti moterims. Statistikos duomenimis, ji nustatoma 24–58% moterų ir 12–46% vyrų. Problemos dėl venų dažniausiai pradeda kamuoti vasarą, kada dėl karščio apsunksta, patinsta kojos. Apie lėtinio venų nepakankamumo atsiradimo priežastis, gydymo priemones ir profilaktiką kalbamės su „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja Edita Gruodiene.

Klinikinių tyrimų duomenimis, pradinių lėtinio venų nepakankamumo požymių jau atsiranda darbingo, 32-35 m., amžiaus žmonėms. Sergamumą šia liga lemia įgimtos ir įgytos priežastys. Dėl įgimto giliųjų venų nepakankamumo šia liga sergama rečiau, tačiau ji atsiranda jauniems žmonėms, sukelia gilesnius kojų minkštųjų audinių pakitimus ir yra sunkiau gydoma.

Įgyto LVN atsiradimo priežastys gali būti įvairios: buvusi giliųjų venų trombozė, paviršinių venų išsiplėtimas, ilgas sėdėjimas ar stovėjimas, nėštumas, nutukimas, nejudrus gyvenimo būdas, darbas drėgnoje ir karštoje aplinkoje, ankštų drabužių dėvėjimas, aukštakulnių avėjimas.

Gydant lėtinį venų nepakankamumą taikomos šios priemonės: kompresinė terapija, medikamentinis gydymas, skleroterapija, chirurginis gydymas. Kompresinės terapijos tikslas – pagerinti raumenų veiksmingumą ir sumažinti kojų venų vožtuvų nesandarumą. Naudojami elastiniai tvarsčiai arba II–III klasės kompresinės kojinės.

LVN gydyti naudojami vaistai didina venų sienelių tonusą ir elastingumą, gerina audinių skysčio drenažą, mikrocirkuliaciją. Medikamentinis gydymas dažniausiai naudojamas kompleksiškai su skleroterapija ir chirurginiu gydymu.

Skleroterapija – tai gydymo būdas, kai į pažeistą veną suleidžiama vaistų. Įvyksta venos sienelės uždegimas, vena užsitraukia ir sunyksta. Prieš atliekant šią procedūrą kraujagyslių būklę turi būtinai įvertinti patyrę kraujagyslių specialistai. Paviršinėms išsiplėtusioms venoms dažniausiai taikomas gydymo metodas – chirurginis gydymas. Jis leidžia išvengti sunkesnių ligos padarinių ir turėti estetiškas kojas.

Operacijos atliekamos klasikiniu (daromas pjūvis) ir lazeriniu būdu. Kojų venas gydant lazeriu, pacientas mažiau traumuojamas, lieka mažesni randai, nesusidaro kraujosruvos ir patinimai. Gydymas lazeriu dažnai vadinamas „pietų pertraukos“ operacija“, nes procedūra užtrunka 45 min., o pacientas klinikoje prabūna apie 2 valandas.

Tikimybę susirgti kojų venų nepakankamumu mažina judrus gyvenimo būdas: vaikščiojimas, važiavimas dviračiu, plaukimas, kojų kraujotaką gerinantys fiziniai pratimai. Rekomenduojama dirbant stovimą ar sėdimą darbą periodiškai atlikti specialius pratimus – sulenkti ir ištiesinti pėdą, kad susitraukinėtų blauzdos raumuo ir palengvėtų veninio kraujo ištekėjimas iš kojų. Ypač veiksminga atsigulus lovoje iškelti kojas aukštyn, jas sulenkti ir ištiesti lyg važiuotumėte dviračiu.

 Titulinė nuotrauka paimta iš manosveikata.lt

Kitos naujienos

other