Venų varikozė – kaip ją pastebėti ankstyvoje stadijoje ir kaip ją pažaboti?

Skaičiuojama, jog pasaulyje apie trečdalis suaugusiųjų žmonių serga venų varikoze. Moterims dėl hormoninės sistemos ypatumų rizika atsirasti venų varikozei yra kelis kartus didesnė negu vyrams. Liga pasireiškia ne tik pakitusia kojų išvaizda – už diagnozės slepiasi kasdienių pastangų pareikalaujanti kojų bei kraujagyslių priežiūra ir pavojingų komplikacijų grėsmė. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Deimantas Auškalnis atskleidžia, kaip ankstyvoje stadijoje pastebėti venų varikozę ir sušvelninti diagnozės simptomus.
Venų varikozė – grėsmė ne tik vyresnio amžiaus moterims
Venų varikozė – tai lėtinė liga, kuri išsivysto kai dėl sutrikusios kraujotakos venų sienelės praranda elastingumą, išsitempia ir išsiplečia. Kadangi kojose venų vožtuvai tampa nesandarūs ir silpni, kraujas pradeda tekėti priešinga kryptimi ir kauptis išsiplėtusiose paviršinėse kojų venų dalyse. Todėl pasikeičia estetinis kojų vaizdas – pro odą matosi melsvas venų tinklas.
„Vienais atvejais venų varikozė nesukelia didelio diskomforto ir yra siejama su pakitusia kojų išvaizda, tačiau kitais atvejais ji gali sukelti nemalonius simptomus, tokius kaip skausmas, patinimas ir sunkumo jausmas. Taip pat venų varikozė gali sutrikdyti kraujotaką, sukelti kraujo stagnaciją ir padidinti slėgį venose, kas gali lemti trombų susidarymą ir paveikti kitas venas, didindama jų išsiplėtimo ir pažeidimo riziką“, – teigia D. Auškalnis.
Vaistininkas pabrėžia, jog nors venų varikozė dažniausiai pasireiškia vidutinio amžiaus moterims, tai nėra vien moterų liga, ji gali pasireikšti ir vyrams.
„Ši liga dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 40 metų, tačiau su ja susiduria ir jaunesni žmonės. Venų varikozė gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: vieni ją paveldi, kitiems ją sukelia viršsvoris, dar kitiems – nėštumas ar menopauzė. Didelę įtaką turi ir ilgas stovimas darbas“, – sako D. Auškalnis.
Kaip ankstyvoje stadijoje pastebėti venų varikozę?
Pasak D. Auškalnio, pirmieji venų varikozės ženklai įprastai būna sunkumo jausmas kojose, patinimas, maudimas, dilgčiojimas, pulsavimas. Taip pat gali būti matomos trofinės opos, odos suplonėjimai, o vėliau – ir išryškėjęs kojų venų tinklas.
„Jei įtariama venų varikozė, reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją, kad jis įvertintų būklę ir paskirtų reikalingą gydymą. Prireikus, yra skiriami vaistai, tepalai, patariama, kaip keisti gyvenimo būdą, mitybą ir kokius maisto papildus vartoti. Šiais klausimais taip pat gali patarti ir vaistininkas“, – teigia D. Auškalnis.
Pagal D. Auškalnį, vienas dažniausiai rekomenduojamų būdų, padedančių lengviau įveikti varginančius venų varikozės simptomus, yra vaistų, kurių veiklioji medžiaga yra diosminas, vartojimas. Tokie vaistai skiriami tada, kai pacientus kamuoja naktinis mėšlungis, sunkumo jausmas, patinimas ar skausmas kojose.
„Diosminas stiprina venų sieneles, pagerina kraujotaką, mažina kraujo stazę venose, todėl sumažėja patinimas, skausmas ir sunkumo jausmas kojose. Be to, diosminas pasižymi priešuždegiminėmis ir antioksidacinėmis savybėmis, kurios apsaugo kraujagysles nuo pažeidimų ir uždegimų. Jis taip pat gali pagerinti limfos tekėjimą, padėdamas sumažinti kojų patinimą”, – sako vaistininkas.
Kompresinė terapija – sumažinti nemalonius simptomus
Rekomenduojama į venų varikozės gydymą žiūrėti kompleksiškai – taikyti kompresinę terapiją, kuri padės pagerinti kraujotaką ir sumažinti kraujo sankaupas venose, taip pat naudoti tam skirtus tepalus ar gelius.
„Kompresinė terapija apima specialių kojinių ar tvarsčių dėvėjimą, kurie spartina kraujotaką ir mažina kraujo sankaupas venose. Kompresinių kojinių ir tvarsčių pasirinkimas yra gana platus, todėl šias priemones dažniausiai padeda pasirinkti gydytojas ar vaistininkas“, – tvirtina „Camelia“ vaistininkas D. Auškalnis.
D. Auškalnis pabrėžia, jog kompresinės kojinės bei pėdkelnės skirstomos pagal kompresijos laipsnį: pirmo, antro arba trečio, todėl labai svarbu įsivertinti ar tinkamas kompresines priemones pasirinkome ir pasidomėti kaip iš tiesų jas reikėtų dėvėti.
Pirmos klasės priemonės yra lengvos kompresijos, tad jas dažniau renkasi paviršinę ar ankstyvąją venų varikozę turintys žmonės, taip pat besilaukiančios moterys, dažnai keliaujantys lėktuvu ar automobiliu, sportuojantys bei dirbantys stovimą ar sėdimą darbą. Šios klasės priemones galima įsigyti be gydytojo recepto.
Antrosios klasės kompresinės kojinės skirtos vidutinio sunkumo venų varikozei, odos opoms, lengvoms edemoms ir kojų tinimui. Trečioji klasė naudojama sunkesnėms venų varikozės, venų nepakankamumo, trombozės, odos opų ir edemų formoms gydyti. Pastarosios klasės reikalauja gydytojo konsultacijos.
„Kompresinės kojinės skiriasi ne tik klasėmis, bet ir ilgiais, todėl pasirinkimas priklauso nuo sveikatos problemų ir patogumo. Pavyzdžiui, galima rinktis tokias kojines, kurios nedengia pėdos, o tik blauzdą. Svarbu dėvėti jas nuo ryto iki vakaro, tačiau miegoti su jomis nerekomenduojama, kad kojos galėtų atsipalaiduoti, nebent gydytojas pataria kitaip”, – teigia D. Auškalnis.
Venų varikozei palengvinti – tepalai ir vitaminai
Tuo tarpu, tepalai su veikliąja medžiaga hesparinu padeda mažinti uždegimą ir gerina kraujo krešėjimo procesus venose. Juos dažniausiai rekomenduojama naudoti pagal gydytojo nurodymus, nes dozavimas gali priklausyti nuo konkrečios sveikatos būklės. Tačiau bendrai, dažniausiai jie tepami plonu sluoksniu ant pažeistos vietos 1–3 kartus per dieną. Svarbu neviršyti rekomenduojamos dozės ir vengti tepimo ant pažeistos odos ar žaizdų.
„Camelia“ vaistininkas pabrėžia, jog nereikėtų pamiršti ir gyvenimo būdo pokyčių, tai – labai svarbus aspektas ne tik kojų venų, bet ir bendrai organizmo sveikatai. Rekomenduojama aktyviai judėti, vaikščioti, plaukioti, važinėtis dviračiu, taip pat stengtis išlaikyti normalų kūno svorį. Patariama laikytis sveikos ir subalansuotos mitybos, kuri būtų turtinga antioksidantais ir pasižymėtų uždegimą mažinančiomis savybėmis, vartoti atitinkamus maisto papildus.
„Vitaminai C, E, P, K ir D gali padėti kovoti su venų varikoze, stiprindami kraujagyslių sieneles, gerindami kraujotaką ir mažindami uždegimą. Vitaminas C skatina kolageno gamybą, o vitaminas E veikia kaip antioksidantas, saugantis kraujagysles nuo pažeidimų. Bioflavonoidai (vitaminas P) stiprina venų tonusą ir mažina uždegimą, o vitaminas K padeda reguliuoti kraujo krešėjimą ir stiprinti kraujagysles. Vitaminas D, nors ir neturi tiesioginio ryšio su varikoze, palaiko kraujagyslių sveikatą”, – tvirtina D. Auškalnis.
Vaistininkas akcentuoja, jog šie vitaminai ir maistinės medžiagos nėra pakaitalas gydymui, o tik papildomas būdas palaikyti venų sveikatą ir mažinti simptomus.
„Svarbu pasitarti su vaistininku apie vitaminų ir mineralų vartojimą, nes vartojant kelis skirtingus maisto papildus, nesigilinus į jų sudėtį, galima viršyti rekomenduojamą paros dozę“, – sako D. Auškalnis.
Svarbu nedelsti
D. Auškalnis pabrėžia, kad vos pajutus pirmuosius venų varikozės simptomus, tokius kaip kojų sunkumas, patinimai ar išryškėjęs venų tinklas, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes ankstyva diagnozė ir gydymas gali užkirsti kelią ligos progresavimui.
Be to, kartu su šia liga atsiranda ir rimtų komplikacijų rizika, tokių kaip kraujo krešulių susidarymas, trombozė, trofinės opos ar net ilgalaikiai kraujotakos sutrikimai, todėl gydymas ankstyvose stadijose yra itin svarbus norint išvengti šių pavojingų pasekmių.
„Dažniausia venų varikozės komplikacija – kojų tinimas, tačiau ši liga gali sukelti ir krešulių susidarymą – venų trombozę, taip pat gali kilti venų uždegimas, venų opos arba lėtinis venų nepakankamumas. Jei atsiranda ūmus skausmas, karštis, patinimas ar paraudimas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Specialistas taip pat turėtų apžiūrėti kojas, jei ant jų atsiranda žaizdų arba venos pratrūksta ir pradeda kraujuoti“ – tvirtina D. Auškalnis.