Daugumoje sostinės vaistinių, taip pat ir visose „Camelia“ vaistinėse, visi Vilniaus mieste gyvenamąjį vietą deklaravę pacientai gali atsiimti kalio jodido tabletes – suaugusiems ir vaikams nuo 12 metų skiriamos 4, vaikams iki 12 metų – 2. Tabletės išduodamos identifikavus gyventoją pagal asmens kodą (pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą) pagal automatiškai išrašytus elektroninius receptus (į šeimos gydytoją dėl šios priežasties kreiptis nereikia). Kartu su tabletėmis gyventojams įteikiama ir vartojimo instrukcija lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.

Vaistininkai akcentuoja, kad kalio jodido tablečių negalima vartoti prevenciškai ar savo nuožiūra.  

Kur galima atsiimti kalio jodido tablečių

Receptai galioja 30 dienų

Vilniaus miesto savivaldybė nurodo, kad išrašyti el. receptai galioja 30 dienų, pagal juos dauguma gyventojų kalio jodido tabletes galės atsiimti iki lapkričio 17 dienos. Tačiau  „Camelia“ vaistininkas R. Blynas pastebi, kad kai kuriems pacientams receptai buvo išrašyti, pavyzdžiui, spalio 12 dieną, tad tokiu atveju šie receptai galioja iki lapkričio 11 d.  

Namuose pasitikrinti, ar jums yra išrašytas elektroninis receptas ir iki kada jis galioja, galite prisijungę prie E. sveikatos sistemos.

Pirmąją savaitę daugiau nei 20 tūkstančių „Camelia“ pacientų atsiėmė kalio jodido tabletes. Aktyviausia diena buvo spalio 21 d. (atsiėmė daugiau nei 6000 pacientų), kasdien aktyvumas vis mažėjo. Iš viso iš Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus miesto vaistinės yra gavusios daugiau nei 200 tūkstančių pakuočių kalio jodido tablečių (daugiau nei 2 mln. tablečių).

„Praėjusi savaitė, kai žiniasklaida paskelbė, kad pradedamos dalyti kalio jodido tabletės, vaistininkams išties buvo dar intensyvesnė. Aktyviausieji suskubo ateiti atsiimti kalio jodido tablečių, dabar pastebiu, kad pacientų srautas mažėja, – sako vaistininkas R. Blynas. – Kiti apie tokią galimybę jau pamiršo, tačiau apsilankantiems vaistinėje primename ir pasiūlome atsiimti tabletes. Raginu nedelsti, kol dar galioja elektroninis receptas.“

Jei reikės suvartoti tabletes, bus pranešta

Vaistininkas primena, kad norint atsiimti kalio jodido tabletes, vaistinėje reikia pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. E. sveikatos portale prisijungę pacientai taip pat gali įgalioti savo šeimos narį ar kitą artimą asmenį, kad šis už juos vaistinėje atsiimtų jiems skirtus vaistus.

R. Blynas pabrėžia, kad tabletes vartoti reikėtų tik tada, jei įvyktų atominės elektrinės avarija, o apie tai informuotų valstybinės institucijos ir praneštų apie reikiamybę suvartoti tabletes.

Galimai įvykus branduolinei avarijai, Vilniaus gyventojai apie tai būtų įspėti trimis būdais: garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones.

Kalio jodido tabletės dalinamos dėl lapkričio mėnesį veiklą pradėsiančios Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje veiklos. Ekspertai abejoja šios jėgainės patikimumu – dar ją statant buvo įvairių incidentų, abejojama dėl darbų kokybės. Astravo miestas nuo Vilniaus yra nutolęs per 45 kilometrus, tad, jei įvyktų atominės elektrinės avarija, 100 km spinduliu gyvenantiems asmenims kiltų pavojus dėl į atmosferą išmetamo radioaktyviojo jodo. Į šią teritoriją patenka ir Vilniaus rajono gyventojai.

Ką verta žinoti?

„Branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas gali pasklisti po mūsų aplinką: įkvėpus juo užterštą orą arba suvalgius užteršto maisto, radioaktyvusis jodas ima kauptis skydliaukėje, ją žaloti ir ilgainiui neretai sukelia vėžinius skydliaukės susirgimus“, – sako „Camelia“ vaistininkė Kristina Zacharevič.

Nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio apsaugoti gali kalio jodido tabletės, nes jose esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje bei neleidžia radioaktyviajam jodui į ją patekti.

„Kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų medžiagų, pasklindančių branduolinės avarijos metu. Todėl, nelaimės atveju, būtų privalu imtis ne tik šios, bet ir kitų prevencinių priemonių, kurias rekomenduotų už situacijos valdymą atsakingos institucijos“, – sako „Camelia“ vaistininkė K. Zacharevič.

Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai yra vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda būtent radioaktyviojo jodo dalelės ir tik sulaukus rekomendacijų iš Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitų atsakingų valstybinių įstaigų.

„Šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus 2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Kitu atveju, kalio jodido vartojimas gali tapti žalingas organizmui“, – sako „Camelia“ vaistininkė.

K. Zacharevič pabrėžia, kad vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas. Jį reikėtų vartoti su maistu, o vienos dozės kiekis priklauso nuo žmogaus amžiaus.

Atsitikus nelaimei:

  • naujagimiams iki 1 mėnesio reikėtų duoti ketvirtį tabletės arba 16 mg;

  • kūdikiams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusę tabletės arba 32 mg;

  • vaikams nuo 3 iki 12 metų – visa tabletė arba 65 mg;

  • vaikams nuo 12 metų ir suaugusiesiems – dvi tabletės arba 130 mg.

Spiritiniam jodo tirpalui ir joduotai druskai – griežtas ne

K. Zacharevič pabrėžia, kad kalio jodidas yra vienintelis preparatas, kurį reikėtų naudoti avarijos atveju, norint apsaugoti skydliaukę. Nei spiritinis jodo tirpalas, nei joduota druska apsaugoti skydliaukės nepadės.

„Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik odai, jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas – toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų, apsinuodijimą, – sako „Camelia“ vaistininkė.

– Jo negalima gerti net skiedžiant vandeniu. Nors joduota druska ir padeda suaktyvinti skydliaukės veiklą, tačiau reikėtų suvalgyti maždaug 1,5 kg druskos, kad tai prilygtų 130 mg dozei kalio jodido. Akivaizdu, jog valgyti tiek druskos yra griežtai draudžiama ir šis veiksmas gali tik pakenkti jūsų sveikatai.“

Comments (0)

No comments at this moment