Helicobacter pylori – bakterija, su kuria susiduria du trečdaliai pasaulio gyventojų: ką turėtume žinoti?

2024-09-18
Helicobacter pylori – bakterija, su kuria susiduria du trečdaliai pasaulio gyventojų: ką turėtume žinoti?

H. pylori – žmogaus skrandžio gleivinėje arba viršutinėje plonosios žarnos dalyje gyvenanti bakterija, galinti sukelti uždegiminę reakciją skrandyje ir prisidėti prie visos virškinimo sistemos veiklos pakitimų. H. pylori gali padidinti skrandžio rūgštingumą, paskatinti gastrito ar skrandžio opų vystymąsi. Mokslininkai mano, kad ilgai negydoma ši bakterija nemenkai padidina ir skrandžio vėžio riziką.

Dažniausiai šia bakterija užsikrečia vaikai, dėl menko supratimo apie higienos svarbą. Tačiau H. Pylori plinta labai greitai – ja galima užsikrėsti per seiles, pavyzdžiui, bučiuojantis, taip pat per prastai nuplautas rankas, kadangi bakterijos pėdsakų galima rasti ir išmatose. Jei šeimoje H. Pylori turi vienas asmuo, dažnu atveju infekcija užsikrečia ir kiti.

Tyrimai rodo, kad šiandien H. Pylori yra paplitusi visame pasaulyje – su ja susiduria apie du trečdaliai žmonių, tačiau ne visi jaučia infekcijos sukeliamus simptomus. Dažniausiai pasireiškiantys H. Pylori bakterinės infekcijos simptomai:

·         Pilvo ir skrandžio skausmai

·         Padidėjęs rūgštingumas

·         Pilvo pūtimas

·         Raugėjimas ar nevirškinimo jausmas

·         Pykinimas ar vėmimas

·         Apetito trūkumas

·         Kūno svorio mažėjimas

Nors kai kuriais atvejais H. Pylori bakterija gali netrikdyti kasdienio gyvenimo, kreiptis į medikus dėl gydymo ir bakterijos naikinimo – rekomenduojama. Pirminę patikrą bakteriją įtariantys žmonės gali atlikti ir patys, įsigiję specialų testą vaistinėje, tačiau tikslią diagnozę nustatyti ir parinkti reikiamą gydymą padės sveikatos priežiūros įstaigose atliekami tyrimai, pavyzdžiui, išmatų tyrimas ar endoskopija.

H. pylori bakterija dažniausiai yra gydoma antibiotikais, skrandžio rūgštingumą mažinančiais vaistais ir kitais, jaučiamus simptomus slopinančiais, preparatais. Gydymas gali trukti net keletą savaičių. Vėliau yra pakartojami tyrimai, siekiant išsiaiškinti gydymo veiksmingumą.

Kitos naujienos

other