Vėjaraupiai – niekur nedingo: kaip elgtis užsikrėtus?

2024-09-18
Vėjaraupiai – niekur nedingo: kaip elgtis užsikrėtus?

Vėjaraupiai yra itin dažna, Herpes zoster viruso sukeliama, infekcija, dažniausiai plintanti tarp 2–8 metų vaikų, bet neapleidžianti ir suaugusiųjų. Tiesa, ligos simptomai ir galimos komplikacijos su amžiumi tik sunkėja. Statistika rodo, kad kasmet užfiksuojama daugiau nei milijonas vėjaraupių atvejų visame pasaulyje.

Kaip atskirti?

Vėjaraupiai plinta per fizinį kontaktą, palietus virusu jau užkrėstus paviršius, netgi įkvepiant užsikrėtusiojo iškvėptų oro dalelių. Atpažinti, jog užsikrėtėme – gana paprasta. Infekciją išduoda atsiradęs bėrimas dėmelėmis, kurios virsta pūslėmis, pripildytomis skaidraus skysčio. Niežtintis bėrimas dažniausiai atsiranda ant veido, gleivinių ir galvos odos, taip pat ant pilvo, liemens, kojų.

Visgi šalia gerai atpažįstamo bėrimo, užsikrėtus vėjaraupiais taip pat gali kankinti karščiavimas, galvos skausmas, silpnumas. Vaikams ši infekcija dažniausiai pasireiškia lengva forma, tačiau suaugusiems simptomai būna labiau varginantys.

Pastebėjus pirmuosius simptomus, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, tačiau nereikėtų pamiršti ir paprastų kasdienių įpročių: labai svarbu užtikrinti tinkamą sergančiojo asmens higieną, nereikėtų bijoti maudytis, prausti pūslelėmis nusėto kūno. Vėjaraupiais dažniausiai sergama apie savaitę, retesniais atvejais – ilgiau. Visu tuo metu rekomenduojamas poilsio režimas, o svarbiausia – izoliacija nuo aplinkinių.

Palengvinti vėjaraupių simptomus gali padėti antihistamininiai vaistai, slopinantys niežėjimą, taip pat vaistinėje galima rasti priemonių, kurios vėsina ir ramina odą, taip palengvindamos jaučiamus simptomus. Pratrūkus pūslelėms, labai svarbu tinkamai jas dezinfekuoti, naudojant specialiai žaizdų dezinfekcijai skirtas antiseptines priemones.

Būtina stiprinti bendrą organizmo sveikatą

Vėjaraupiai, kaip ir bet kuri kita infekcinė liga, nualina organizmą, tad dar kurį laiką gali kankinti nuovargis, apetito trūkumas. O po infekcijos dar bent savaitę rekomenduojama šiek tiek sumažinti fizinį krūvį ir apsiriboti lėtais pasivaikščiojimais, vengti daug ištvermės ar jėgų reikalaujančios fizinės veiklos.

Norintiems išvengti rizikų, taip pat reikėtų laikytis sveiko gyvenimo būdo taisyklių, įskaitant visavertę mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą, tinkamą miego kiekį ir streso valdymą, kad imuninė sistema būtų stipri. Deja, gyvenant skubančioje kasdienybėje ne visiems ir ne visada pavyksta kruopščiai susidėlioti atitinkamą režimą, todėl dažno žmogaus gyvenime netrūksta nei streso, nei prastos mitybos ar tinginiavimo. Tokiu atveju į pagalbą vertėtų pasitelkti imuniteto stiprinimą maisto papildais.

Bendram organizmo stiprinimui rekomenduojama vartoti:

·         vitaminą C, kuris yra žinomas kaip stiprus antioksidantas, sumažinantis širdies ligų riziką, padedantis greičiau atsistatyti ląstelėms ir kovoti su virusais;

·         vitaminą D, kuris gali padidinti fizinę ištvermę, padėti išvengti chroniškų susirgimų, stiprinti kaulus ir nervų sistemą;

·         cinką, kuris gerai žinomas kaip uždegiminius procesus mažinantis elementas, saugantis širdies veiklą, padedantis greičiau gyti įvairiems sužeidimams;

·         omega-3 riebiąsias rūgštis, kurios taip pat gali sumažinti organizme vykstančius uždegimus, pagerinti smegenų, nervų sistemos bei širdies funkcijas.

Apsauga ateičiai

Svarbu žinoti, kad vieną kartą susirgus vėjaraupiais, virusas lieka organizme ir yra nemaža tikimybė, kad po kurio laiko pasireikš juostinės pūslelinės pavidalu. Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų – vyresnio amžiaus žmonės, dažniausiai jau sulaukę 60-ies metų.

Nors juostine pūsleline neužsikrėsime taip greitai kaip jos pirmtaku vėjaraupiais, tačiau nesirgus pastarąja infekcija ir nesant pasiskiepijus, asmuo  gali užsikrėsti vėjaraupiais per tiesioginį kontaktą su juostinės pūslelinės pūslelėmis. Tokiu atveju, persirgus vėjaraupiais, užsikrėtusiajam kyla ir juostinės pūslelinės grėsmė ateityje. Norint sumažinti juostinės pūslelinės riziką, rekomenduojama skiepytis tiek nuo vėjaraupių vaikams, tiek nuo juostinės pūslelinės vyresnio amžiaus žmonėms.

Kitos naujienos

other