Baimė apsilankyti pas dantų priežiūros specialistą ir atmestina burnos higiena – tiesiausias kelias į rimtas dantų ir dantenų ligas, neplanuotas išlaidas ir vis stiprėjantį skausmą. Naudingais patarimais, kaip nugalėti apsilankymo pas odontologą baimę ir kaip taisyklingai prižiūrėti dantis, dalijasi „Camelia“ vaistininkė Aida Šeputienė ir „Skraidentos“ burnos higienistė Dovilė Turkovė.

Teisingi įpročiai – nuo vaikystės

 

„Manau, svarbiausia, kad dar vaikystėje susiformuotų teisingi dantų priežiūros įpročiai. Mano senelis sakydavo: „teisingas dantų valymas ir priežiūra – investicija visam gyvenimui!“ Šiandien suprantu, kad ši senelio mintis yra labai teisinga“, – sako A. Šeputienė.

 

Pasak vaistininkės, tarp pagrindinių dantų priežiūros įpročių turėtų būti ne tik teisingas dantų valymas, bet ir dar keli svarbūs dalykai. Pavyzdžiui, reikėtų atsiminti, kad dantims kenkiantys saldūs ar rūgštūs maisto produktai neturėtų būti dažnas užkandis. Taip pat rekomenduojama vengti čiulpiamų saldainių ar savo sudėtyje cukraus turinčios kramtomosios gumos.

 

A. Šeputienės teigimu, jei pavalgius nėra galimybės išsivalyti dantų, svarbu juos bent praskalauti vandeniu, kad burnoje ir tarpdančiuose liktų kuo mažiau maisto likučių.

 

Tą pabrėžia ir dantų higienistė D. Turkovė: „Svarbiausia sveikų dantų, dantenų paslaptis – kiekvieną vakarą valyti tarpdančius su tarpdančių šepetukais ir tarpdančių siūlu, nes didžiausias kiekis kenksmingų bakterijų slypi būtent tarpdančiuose.“

 

Burnos higienistė papildomai siūlo naudoti liežuvio valiklį, gerąsias burnos bakterijas ir rinktis neabrazyvią dantų pastą, pripildytą dantims reikalingų ingridientų: fluoro, ksilitolio, hydroksiapatito ir pan.

 

D. Turkovė primena, kad dantis būtina valyti du kartus per dieną minkštu šepetėliu, šluojamaisiais judesiais, o vakarais naudoti vieno danties šepetėlį, kad dantys būtų nuvalyti itin kruopščiai ir pasiekti net sunkiausiai prieinami dantų paviršiai.

 

Pasak pašnekovės, neprižiūrint dantų gresia dantų ėduonis, dantenų uždegimas, kuris negydomas gali išsivystyti ir į periodontitą (kaulo, supančio dantis, tirpimą), taip pat halitozė (nemalonus burnos kvapas). Naudojant per kietą šepetėlį ir atliekant netaisyklingus valymo judesius gali išsivystyti dantenų recesija, emalio nutrynimas (abrazija) bei dantų jautrumas.

 

Taisyklingo dantų valymo neužtenka

 

Vis dėlto, specialisčių teigimu, kad ir kaip kruopščiai dantys būtų prižiūrimi namie, profilaktiniai vizitai pas odontologą ir burnos higienistą turėtų tapti įpročiu.

„Labai svarbu įprasti kas 6 mėnesius lankytis pas odontologą profilaktiniam patikrinimui, o ne tada kai jau juntame pirmuosius skausmo ar uždegimo procesus“, – įsitikinusi „Camelia“ vaistininkė A. Šeputienė.

 

„Skraidentos“ burnos higienistės D. Turkovės teigimu, valant ir prižiūrint dantis pagal visas rekomendacijas burnos higieną užtektų pasidaryti kartą per metus, o dantis prižiūrintiems atsainiau šią procedūrą tektų kartoti 2–3 kartus per metus.

 

„Labai maža dalis žmonių savo dantis prižiūri pagal specialistų rekomendacijas. Dauguma įsitikinę, kad gera burnos higiena yra dantų valymas du kartus per dieną, su bet kokiu šepetėliu, bet kokiais judesiais. Bent kartą per metus rekomenduojama pasidaryti profesionalią burnos higieną, nes bakterinio apnašo iš po dantenų ir visų sunkiau pasiekiamų paviršių mes patys iki galo pašalinti nesugebame“, – sako specialistė.

 

Nugalėję baimę sumažinsite išlaidas

 

A. Šeputienė pastebi, kad vaistinėje dantų priežiūrai klientai dažniausia ieško vos dviejų prekių – dantų pastos ir šepetėlio dantims valyti. Vis dėlto, pašnekovės teigimu, to kruopščiai dantų priežiūrai nepakanka, todėl pirkėjams tenka priminti apie būtinybę naudoti ir daug bakterijų gebančius pašalinti tarpdančių siūlą, tarpdančių šepetėlį ir burnos skalavimo skystį.

 

„Visgi tenka pripažinti, kad didesnę dalį klientų vaistinėje sudaro asmenys, atėję įsigyti ne burnos higienos priemonių, o preparatų dantų skausmui mažinti. Kalbantis su klientais paaiškėja, kad jie mieliau renkasi medikamentus, nei vizitą pas odontologą. Priežastis – skausmingos procedūros baimė. Tokiomis akimirkomis visada akcentuoju pacientams, kad vaistai priežasties nesumažins ir nepanaikins. Preparatas sumažins tik simptomą, o skausmas vėl atsiras ir išliks, tad reikia kuo skubiau kreiptis į odontologą. Kuo anksčiau bus šalinama skausmo priežastis, tuo tai bus mažiau skausminga tiek jums, tiek ir jūsų piniginei“, – pabrėžia vaistininkė.

 

Visiems, kamuojamiems baimės lankytis pas odontologą, burnos higienistė D. Turkovė pataria užduoti sau klausimą, iš kur ši baimė kyla. Galbūt ji susijusi su nemaloniais vaikystės prisiminimais, o galbūt jūs nemėgstate, kai kas nors peržengia jūsų privatumo ribas? Pasak higienistės, atsakius į šiuos klausimus, po truputį galima bandyti pakeisti savo mintis ir savijautą.

 

„Bijantiems patarčiau surasti odontologą ar burnos higienistą, kuriuo galėsite pasitikėti ir jo draugijoje jausitės patogiai. Vizito metu būtinai papasakokite apie savo baimes ir kartu aptarkite tolimesnio gydymo eigą. Specialistas tikrai atsižvelgs į jūsų baimę ir stengsis, kad vizito metu jūs jaustumėtės kuo geriau. Taip pat siūlyčiau vizitus suplanuoti iš paties ryto, kad pusę dienos nereikėtų be reikalo jaudintis. Visuomet galite pasiimti ką nors kartu – draugę, vyrą, mamą ir pan. – juk su palaikymu yra drąsiau. Vis dėlto, būtent profilaktika ir tinkama kasdienė burnos priežiūra padeda išvengti dantų ar dantenų skausmo ir vizitas pas burnos priežiūros specialistus gali būti išties malonus“, – pataria D. Turkovė.

Comments (0)

No comments at this moment