Vitaminas B12
Vitaminas B12, dar vadinamas kobalaminu, yra maistinė medžiaga, atliekanti svarbų vaidmenį nervų sistemos veikloje ir raudonųjų kraujo kūnelių formavime. Jis yra būtinas sklandžiai DNR sintezei ir gali padėti palaikyti normalią smegenų funkciją, atmintį bei koncentraciją. Be to, vitaminas B12 yra svarbus energijos apykaitai, nes gali padėti organizmui paversti maistines medžiagas į energiją. Dėl šios priežasties vitamino B12 trūkumas dažnai siejamas su nuovargiu, silpnumu ir sumažėjusia ištverme.
Šis vitaminas natūraliai randamas tik gyvūninės kilmės produktuose, tokiuose kaip mėsa, žuvis, kiaušiniai ir pieno produktai, todėl vegetarai ir veganai dažniau patiria B12 trūkumą, nei visavalgiai. Veganams ir vegetarams ypač svarbu atkreipti dėmesį į vitamino B12 kiekį organizme ir prireikus vartoti papildus ar produktus, praturtintus šiuo vitaminu. Trūkstant vitamino B12, gali išsivystyti ne tik anemija, bet ir neurologiniai sutrikimai, tokie kaip dilgčiojimas galūnėse, atminties prastėjimas ar net depresija.
Be to, tam tikros žmonių grupės, įskaitant vyresnius asmenis ir tuos, kurių organizmas sunkiai įsisavina maistines medžiagas (pavyzdžiui, sergantieji skrandžio ar žarnyno ligomis), gali būti labiau pažeidžiami B12 trūkumo. Dėl šios priežasties svarbu stebėti savo mitybą ir, jei kyla abejonių dėl vitamino B12 kiekio organizme, kreiptis į savo šeimos gydytoją bei atlikti reikiamus tyrimus. Vitaminu B12 praturtinti maisto papildai gali būti naudingi užtikrinant pakankamą šios svarbios medžiagos kiekį ir palaikant bendrą organizmo būklę.