Vidurių užkietėjimo pinklėse: kas padės atlaisvinti vidurius?

2024-10-30
Vidurių užkietėjimo pinklėse: kas padės atlaisvinti vidurius?

Vidurių užkietėjimas – problema, kurią žmonės dažniausiai yra linkę ignoruoti, spręsti per vėlai arba netinkamai. Deja, ignoruojamos vidurių užkietėjimo problemos gali sukelti gausybę sveikatos problemų, įskaitant ne tik nemalonius simptomus, bet ir sunkias būkles bei vėžinius susirgimus.

Kas sukelia vidurių užkietėjimą?

Vidurių užkietėjimas tampa problema, kai į tualetą žmogus eina su jaučiamu nerimu, stresu, nes žino, kad tuštinimasis pareikalaus daug jėgų ar sukels išangės skausmus. Visa tai lydi ir kiti požymiai: pasikeitęs įprasto dažnumo arba retesnis nei 3 kartus per savaitę tuštinimasis, kietos konsistencijos išmatos ar sumažėjęs jų kiekis bei kamuojantis nevisaverčio išsituštinimo jausmas.

Svarbu žinoti ir tai, kad išmatų sulaikymas žarnyne gali sukelti vidurių pūtimą, pilvo ir galvos skausmus ar pykinimą. Dėl ilgalaikio išmatų užsibuvimo žarnyne taip pat gali kilti apsinuodijimas, paskatinantis uždegiminius procesus ir storosios žarnos naviko išsivystymą.

Vidurių užkietėjimą gali sukelti ne tik fizinio aktyvumo stoka, nevisavertė mityba ar nepakankamas skysčių vartojimas, bet taip pat ir hemorojus, endokrinologiniai pokyčiai, skydliaukės ligos ir sutrikimai, nėštumas, Parkinsono liga, psichologinės problemos, cukrinis diabetas ar išsivystęs auglys žarnyne ir kitos būklės.

Visgi, dažniau dėl vidurių užkietėjimo yra kaltos ne ligos, o jų gydymui vartojami vaistai, pavyzdžiui, triciklių antidepresantų grupei priklausantis amitriptilinas, skirtas gydyti depresiją, ar kalcio kanalų blokatorių grupei priklausantys lacidipinas, diltiazemas, verapamilis, skiriami širdies ir kraujagyslių ligų gydymui.

Vidurių užkietėjimo problemą gali padėti išspręsti gyvenimo būdo korekcijos:

1. Visavertiškai maitinkitės. Venkite rafinuoto maisto ir į mitybos racioną įtraukite skaidulų turinčių produktų, tokių kaip dygiosios sėklų luobelės, maltos linų sėmenys, avižos, pilno grūdo produktai, riešutai, sėklos, daržovės ar jų sultys (morkų, burokėlių, kopūstų). Skaidulos ne tik stiprina žarnyno sieneles, bet judėdamos per žarnyną sugeria vandenį, dėl to išmatos nesusispaudžia, o tuštinimasis palengvėja.

2. Vartokite daugiau skysčių. Kuo daugiau gersite vandens, tuo dažniau kamuos troškulys. Stenkitės prieš įsidėdami kąsnį į burną išgerti ir stiklinę vandens. Jeigu organizmui trūksta skysčių, išmatos lėtai juda žarnynu ir atsiranda sunkumas tuštinantis.

3. Mėginkite tuštintis kasdien tuo pačiu metu. Tinkamiausias laikas šiam ritualui yra rytas, nes žarnyno peristaltika (nuolatinis ritmingas žarnų sienelių susitraukinėjimas, stimuliuojantis maisto masės judėjimą žarnynu) yra aktyviausia pabudus.

4. Praktikuokite taisyklingą tuštinimosi poziciją. Kai sėdite ant klozeto, jūsų kojos turi būti šiek tiek pakeltos, o nugaros laikysena – natūrali. Tam puikiai tinka minimali kojų pakyla. Dėl tokios kūno pozicijos tiesioji žarna išsilenkia ir ja lengviau slenka žarnyno turinys.

5. Neignoruokite jaučiamo noro tuštintis. Gyvendami įtemptu ritmu, žmonės yra linkę pakentėti ir neskuba į tualetą išsituštinti. Dėl šios priežasties suvirškintas turinys užsibūna siaurosiose žarnose, o tai paskatina išmatų susispaudimą ir vidurių užkietėjimą. 

6. Daugiau judėkite. Jeigu padidinsite fizinį aktyvumą, pagerės ir žarnyno peristaltika. Išbandykite reguliarią mankštą, vaikščiojimą, plaukiojimą, užsiimkite joga ar tiesiog kiekvieną dieną suteikite savo kūnui monotoninį, lengvą krūvį.

Padės ir vaistinėje esančios priemonės

Greitajai pagalbai užkietėjus viduriams pacientai naudoja tiesiosios žarnos klizmas, žvakutes su gliceroliu, polietilenglikoliu arba dujas išskiriančias žvakutes. Jos sužadina tuštinimosi refleksą ir suveikia labai greitai: per 20–30 minučių. Tačiau šiomis priemonėmis galite spręsti tik vienkartį vidurių užkietėjimą, o norint problemą spręsti iš pagrindų, reikia imtis kompleksinių priemonių. Be to, dėl ilgą laiką naudojamų greitajai pagalbai skirtų priemonių organizmas aptingsta ir „nenori“ tuštintis.

Su vidurių užkietėjimo problema kovojantys pacientai taip pat gali rinktis stimuliuojančius laisvinamuosius šaltekšnio, rabarbarų, natrio, cinko sulfato preparatus ar bisakodilį. Šie vaistai stimuliuoja žarnų sieneles, suaktyvina žarnyno motoriką ir vandens sekreciją, paskatindami tuštinimąsi per aštuonias valandas. Tačiau šių vaistų nerekomenduojama vartoti ilgiau kaip dvi savaites dėl jų sąveikos su kitais vaistais, galimo organizmo pripratimo ir hipokalemijos – būsenos, kai kraujyje kalio kiekis yra žemesnis nei 3,5 mmol/l – išsivystymo.

Ilgalaikiam užkietėjusių vidurių gydymui rekomenduojami osmosiniai laksantai – išmatų apimtį didinantys ir lubrikuojantys vaistai, pavyzdžiui, laktuliozė ar makrogolis. Šiuos preparatus galima vartoti kartu su maistinių skaidulų preparatais, jeigu į mitybos racioną nepavyksta įtraukti jų turinčių produktų. Išmatų apimtį didinantys vaistai veikia stimuliuojančiai, tačiau po kelių mėnesių naudojimo organizmas gali prie jų priprasti, o natrio ir vandens balansas – sutrikti.

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

Į gydytoją reikia kreiptis tada, kai gydymasis asmeninėmis pastangomis ir vaistinėje įsigytais preparatais nepadeda. Jeigu kartu su vidurių užkietėjimu pasireiškia silpnumas, pykinimas, karščiavimas, aštrus skausmas, trunkantis ilgiau nei dvi dienas, svorio netekimas dėl neaiškios priežasties, atsiranda skausmingas ir neefektyvus noras tuštintis ar kraujas išmatose – nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Šviesus kraujas išmatose gali būti ir besivystančio hemorojaus simptomas.

Kitos naujienos

other