Širdis yra svarbiausias mūsų raumuo. Jeigu kiti raumenys ilsisi, kai mes miegame, tai širdis niekada nesustoja dirbusi iki paskutinės mūsų gyvenimo dienos. Ji yra mūsų organizmo variklis. Širdžiai susitraukiant kraujas kraujotakos sistema pasiekia visus vidaus organus ir audinius. Kai širdis plaka tolygiai, mes jos net nejaučiame, tačiau atsiradę net ir, atrodytų, nedideli sutrikimai gali signalizuoti apie rimtas ligas.

Pagrindinė mirties priežastis

Pasaulyje kasmet nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta apie 17 mln. žmonių.  Jos yra ir pagrindinė lietuvių mirties priežastimi. Šių susirgimų mastą rodo ir toks faktas, kad kasmet daugiausiai suvartojama širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių vaistų.

Širdį alina padidėjęs kraujospūdis, cukrinis diabetas, antsvoris, rūkymas, alkoholio vartojimas, neaktyvus gyvenimo būdas, netinkama mityba, stresas.

Sveikai maitinkitės

Norint džiaugtis sveika širdimi, būtina peržiūrėti savo mitybą. Vartokite kuo mažiau druskos ir riebaus maisto, valgykite daugiau produktų, turinčių kalio, magnio, seleno, vitamino C, E. Ribokite lengvai pasisavinamus angliavandenius – cukrų, gliukozę, fruktozę. Į savo racioną įtraukite obuolius, džiovintus abrikosus, žalias lapines daržoves, riešutus, avokadus, kartųjų šokoladą, česnaką, kurie padės stiprinti širdį.

Pasak mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Žydrūnės Muzikevičiūtės, širdies ir kraujagyslių veiklos stiprinimui reikia įvairių medžiagų, kurių pakankamą kiekį gauti su maistu sudėtinga. Čia gali padėti vaistiniai augalinės kilmės preparatai. Dažniausiai į jų sudėtį įeina kalis magnis, gudobelių, česnakų, sukatžolių, kininių arbatmedžių lapų žaliavos, žuvų taukai bei antioksidantai. Neveltui labiausiai perkamas preparatas Lietuvoje yra širdies lašai, kuriuose yra gudobelių vaisių, valerijonų ir sukatžolių. Išskirtinai naudingos yra gudobelės. Jos padeda kovoti su tokiomis problemomis kaip dažnas pulsas, aukštas kraujospūdis, susijaudinimas, be to, gerina kraujotaką bei stiprina širdies susitraukimą.

Naudingi vitaminai ir mineralai

Lėtoji pagalba arba prevencinės priemonės širdies ligomis sergantiems pacientams – kompleksiniai vitaminai ir mineralai. Jų sudėtyje yra medžiagų, kurios gali padėti apsisaugoti nuo širdies ligų paūmėjimo ir komplikacijų – tokių kaip insultas ir infarktas. CARDIGEN CAPS N30 – vienas iš tokių pavyzdžių. Jame puikiai suderinti labiausiai širdžiai ir kraujotakai naudingi komponentai. Maisto papilde esantys žuvų taukai ir česnakas padeda kontroliuoti cholesterolio kiekį, magnis svarbus širdies raumens darbui, B grupės vitaminai reikalingi nervinio impulso perdavimui širdyje. Antioksidantai – vitaminai A, C, E, kartu su selenu ir cinku apsaugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio širdžiai, taip pat padeda greičiau užgyti audiniams. Tai ypač svarbu po širdies operacijų ar infarkto.

Nemaža dalis pacientų, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis, susiduria su širdies ritmo sutrikimais. Dalies jų galima būtų išvengti naudojant širdžiai svarbiausius mineralus – magnį ir kalį. Kadangi širdis yra raumuo, o jo darbui šie elementai yra gyvybiškai svarbūs.

Mineralų vartojimą su gydytoju ar vaistininku turėtų aptarti visi tie, kurie naudoja diuretikų grupės vaistus. Rinkoje esantys mineralų produktai gali patenkinti ir pačius išrankiausius – pradedant nuo tablečių, miltelių tirpstančių vandenyje arba burnoje, turinčių skonį arba beskonių, dozuojamų nuo vieno iki penkių kartų per dieną. Vienas iš pavyzdžių – miltelių formos KALIS MAGNIS 320mg+375mg N30. Jis yra apelsinų skonio ir patogios dozuotės – geriamas tik vieną kartą per dieną.

Dar vienas širdžiai naudingas kompleksinių maisto papildų elementas arba didesnėmis dozuotėmis rekomenduojamas vienkomponentis maisto papildas, antioksidantas – kofermentas Q10. Jis tartum karūna vainikuoja visus širdžiai svarbius vitaminus ir mineralus. Kofermentas – tai širdies energijos šaltinis, kurio atsargos net ir sveikiems asmenims su amžiumi mažėja, o intensyvesnis kiekio mažėjimas pastebimas tarp tų, kurie serga širdies ligomis, pavyzdžiui, širdies nepakankamumu. Kofermentas Q 10 naudingas ir tiems, kuriems sunkiai sekasi sureguliuoti kraujo spaudimą, nepavyksta pasiekti gydytojo numatytų tikslų. Šis kofermentas taip pat naudingas esant energijos trūkumui, nusilpusiam imunitetui, atsiradus odos senėjimo požymiams.

 

Būtinas fizinis aktyvumas

Norint stiprinti širdį ir gerinti kraujagyslių veiklą, labai svarbu reguliariai mankštintis. Pradėti reikia nuo trumpo apšilimo. Jis turėtų trukti apie 2–3 minutes. Tada rekomenduojama atlikti pratimus kojoms, nugarai ir kitoms kūno dalims. Jie padeda išjudinti kraujotaką, normalizuoja kraujospūdį ir širdies ritmą, o tuo pačiu ir suteikia energijos. Reguliariai mankštinantis stiprėja širdies raumuo.