Vitamino D trūkumas – pavojingas sveikatai

2024-07-28
Vitamino D trūkumas – pavojingas sveikatai

Vitaminas D – vienas svarbiausių vitaminų, kurio receptorių turi daugybė ląstelių. Tai reiškia, kad šio riebaluose tirpaus vitamino vaidmuo sveikatoje – ypatingai didelis. Ar žinote, kokie simptomai praneša apie galimą vitamino D trūkumą organizme? Ir, priešingai, kokie požymiai gali rodyti, kad vitamino D buvo perdozuota (vis dėlto tai nutinka itin retai)? Kokioms žmonių grupėms vitamino D trūksta dažniau ir kas galėtų padėti atkurti reikiamą vitamino D kiekį organizme?

Kokie požymiai praneša apie galimą vitamino D trūkumą? 
Vitamino D trūkumo simptomai gali pasireikšti tuomet, kai jo ilgą laiką pakankamai negaunama su maisto produktais ir (arba) gyvenamojoje vietoje mažai saulėtų dienų bei mažai būnama saulėje, ir (arba) kūnas dažniausiai pridengtas audiniais, ir (arba) yra kokių nors sveikatos sutrikimų, dėl kurių aktyvaus vitamino D pagaminama/ aktyvinama mažiau nei reikėtų ir (arba) labai stipriai padidėja jo poreikis. Yra ir kitų vitamino D trūkumo priežasčių, tarkime, tam tikra mityba arba alergijos, tačiau išvardinome svarbiausias ir dažniausias.
Vienos „baisiausių“ vitamino D trūkumo išraiškų yra kaulų suminkštėjimas (osteomaliacija) ir rachitas. Rachitas pasireiškia vaikams, kai sutrinka normali kaulinio audinio mineralizacija, todėl išsivysto kaulų minkštumas, deformacijos ir pan. – sutrinka normalus vaiko augimas ir vystymasis. Tuo tarpu suaugusiems vitamino D trūkumas gali pasireikšti kaulų suminkštėjimu, kai ne tik skauda kaulus, bet ir kamuoja raumenų silpnumas, funkcijos sutrikimai. Senyviems ar vyresnio amžiaus asmenims vitamino D trūkumas gali būti susijęs su kaulų retėjimu (jų masės bei tankio mažėjimu), kai būdinga daug didesnė kaulų lūžių ir traumų rizika.

Kokie bendrieji simptomai taip pat gali signalizuoti apie vitamino D nepakankamumą?
Jei organizmui trūksta vitamino D, asmenį taip pat gali kamuoti tokie simptomai kaip:
• Mieguistumas, bendras negalavimas ir nuovargis;
Nekokybiškas miegas;
• Depresija, nerimas ir dirglumas;
• Raumenų ir kaulų skausmai;
Raumenų silpnumas ir normalios jų funkcijos sutrikimai;
Dėmesio ir koncentracijos stoka bei sumažėjęs darbingumas bei gebėjimas mokytis;
• Padidėjęs prakaitavimas;
• Širdies ir kraujotakos sutrikimai;
• Dažnesnės infekcijos ir kitos su imuninės sistemos sutrikimais susijusios problemos. 
• Vis daugiau kalbama apie tai, kad vitamino D trūkumas gali iššaukti ir kitus, gana neįprastus simptomus, pavyzdžiui, egzemą, plaukų slinkimą, įvairias odos problemas.
Tad iš aukščiau išvardintų simptomų visai nesunku suprasti, kad vitaminas D įvairiapusiškai svarbus organizmui – ir fizinei, ir emocinei sveikatai ir... netgi grožiui.

Kokie požymiai gali pranešti apie vitamino D perdozavimą?
Nors vitamino D perdozuojama gana retai, ypač mūsų kraštuose, kur šio vitamino trūkumas paplitęs itin plačiai, vis dėlto taip retkarčiais nutinka, nes vitaminas D – tirpus riebaluose ir yra gana lengvai kaupiamas organizme.
Kai kuriais atvejais svorio mažėjimas, dažnas ir gausus šlapinimasis, apetito stoka, delnų prakaitavimas ir širdies ritmo sutrikimai praneša būtent apie vitamino D perdozavimą, bet šie simptomai labai nespecifiniai ir diagnozę patvirtinti gali tik kraujo tyrimai bei sveikatos priežiūros specialistas. Dideli vitamino D kiekiai organizme veikia toksiškai, todėl prieš vartojant bet kokius papildus ar vaistus, rekomenduojama atlikti tyrimus ir pasikonsultuoti su gydytoju.

Kam dažniau trūksta vitamino D
Dažniau vitamino D trūksta mažai saulėje būnantiems ir nevisavertiškai besimaitinantiems asmenims, tarkime, veganams bei badaujantiems asmenims. Taip pat sunkiau vitaminą D pasisavina malabsorbcijos sindromu sergantys pacientai, jo dažnai trūksta kepenų ir inkstų ligomis sergantiems bei nutukusiems asmenims. Vitamino D apykaitą veikia ir kai kurie vaistai, tarkime, kortikosteroidai, neurologiniai vaistai (vaistiniai preparatai nuo epilepsijos). Dažniau šio vitamino trūksta nėščioms ir žindančioms moterims bei senyviems pacientams, kuriems didesnė kaulų retėjimo (osteoporozės) rizika. Gana nauja Lietuvoje vitamino D forma gali daug greičiau suteikti norimą klinikinį poveikį, nes „aplenkia“ metabolizmą kepenyse, tinkama net ir riebalų įsisavinimo žarnyne turintiems ar nutukusiems pacientams. Ši nauja vitamino D forma Lietuvoje vis dažniau skiriama gydytojų ir padeda gydyti vitamino D stoką ir jos sukeltas ligas, ypač tiems žmonėms, kuriems nustatyta inkstų ar kepenų ligų, būdingas didesnis kūno masės indeksas ar malabsorbcijos sindromas, priskiriama didesnė osteoporozės rizika, pavyzdžiui, vartojant kortikosteroidus. Jei manote, kad šis vaistas galėtų tikti ir Jums, pasikalbėkite su savo gydytoju.

Kitos naujienos

other