Jodas
Jodas yra gyvybiškai svarbus mikroelementas, reikalingas skydliaukės hormonų, tokių kaip tiroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3), gamybai. Šie hormonai yra atsakingi už organizmo medžiagų apykaitą, energijos lygio, kūno temperatūros reguliavimą, taip pat ir sklandų organizmo augimą bei vystymąsi. Be tinkamo jodo kiekio, skydliaukė negali tinkamai funkcionuoti, o tai ilgainiui gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Vienas iš dažniausiai pasitaikančių jodo trūkumo padarinių yra skydliaukės padidėjimas (struma), kuris atsiranda skydliaukei bandant kompensuoti jodo trūkumą. Kitos galimos pasekmės, pavyzdžiui, hipotiroidizmas, gali sukelti nuovargį, svorio augimą, sunkiai suvaldomą odos sausumą, plaukų slinkimą ir kitus varginančius simptomus.
Jodo natūraliai randama įvairiuose maisto produktuose – jūrų gėrybės, tokios kaip žuvis (ypač menkė, tunas), jūros dumbliai ir krabai, yra vieni geriausių jodo šaltinių. Jodo gausu ir pieno produktuose bei kai kuriose daržovėse – brokoliuose, špinatuose, lenktasėklėse pupelėse, tačiau vegetarams ir veganams gauti reikiamą jodo kiekį gali būti sunkiau, tad pravartu į mitybą įtraukti jodo turinčių maisto papildų.
Tiesa, prieš pradedant vartoti jodo turinčius maisto papildus, verta atlikti kraujo tyrimus ar pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju bei įsitikinti, kad organizme jodo tikrai trūksta, nes per didelis šios medžiagos kiekis organizme gali būti pavojingas sveikatai. Gydytojas, atsižvelgęs į jūsų būklę, gali rekomenduoti tinkamą mitybos planą arba nustatyti reikiamą papildų dozę, siekiant išlaikyti sveiką skydliaukės funkciją.